Investor Toomas ostis ja müüs

09. märts 2009, 07:08

Investor Toomas loobus otsusest edaspidi
ainult aktsiad vaikselt osta ja müüs veebruaris kõik Ida-Euroopas
laiahaardeliselt tegutseva Ungari OTP Banki aktsiad.

Selle jupi müügiga sai Toomas korraliku kahjumi, seda nii aktsiahinna kukkumise kui forindi hävingu tõttu. OTP aktsiad said soetatud 21. veebruaril 2005 hinnaga 7089 forinti, forint maksis toona 6,4 Eesti senti. Teine jupp aktsiat ehk 200 tükki tulid sama aasta märtsis hinnaga 6347 forinti (forint maksis 6,3 senti). 2007. aasta augusti keskpaiku viskas Toomasel üle üleilmne börside kukkumine ja üleüldiste positsioonide vähendamise käigus leidsid 200 aktsiat uue kodu, kursiks oli toona 8600 forinti ja forint maksis kuus senti. Viimased 200 OTP aktsiat läksid müüki 1543 forindiga, forint maksis toona 5,3 senti.

Toomast tegi ärevaks halvenenud KIE keskkond, kus pank tegutseb. Samuti ei suutnud anda heakskiitu panga juhtidele, kes ostavad aktsiad tagasi justkui püüdes kukkuvat nuga. Samal ajal ei saa välistada, et pank võib olla sunnitud hiljem aktsiad madalama hinnaga emiteerima, et kapitali kaasata. Samuti ei saa välistada, et pank riigistatakse. Kui aga KIE ja panga väljavaated paranevad, on Toomas valmis taas aktsiat ostma. Sama moodi ei ole Investor Toomas kunagi loobunud mõttest, et vanad head aktsiad võiks kunagi tagasi osta – kasvõi Baltika või Olympic EG.

Kuid Toomas ei olnud läbinisti negatiivselt meelestatud. Sai ostetud ABB aktsiaid, lootes abipakettide infrastruktuuriinvesteeringute peale. 200 aktsiat tulid 104,5 Rootsi krooniga, poole kuud hiljem järgmised 150 aktsiat 113,5 Rootsi krooniga.

Kui vaadata portfelli aktsiate osa, siis seal oli kuu kole. Vaid Cramo suutis kuu ajaga raha teenida. Positiivne oli dollari tõus, negatiivne Rootsi krooni kukkumine. Kuna aga aktsiate osa portfellis oli väike (18 protsenti), siis raha tootis päris kenasti. Arvelduskontodel oli veidi üle 400 tuhande krooni kuu lõpus, tähtajalistel Eesti krooni hoiustel 1,5 miljonit krooni. Kokkuvõttes kaotas Toomas kuuga kaks protsenti ehk umbes 50 000 krooni. Portfelli suuruseks oli 2,3 miljonit krooni.

Kunagi lubas Toomas kohustuse, et aegajalt soovitada mõnda raamatut, millest võiks investoritel kasu olla. Seekordne raamat räägib rahast ja pangandusest ning selle ajaloost. Tegu on Niall Fergusoni The Ascent of Money: A Financial History of the World. www.amazon.comis maksis raamat 17,61 dollarit + postikulud (Amazoni Inglismaa poes 12,50 naela + suurem postikulu aga jääb ära jamamine tolliformaalsustega). Võrreldes sama autori Rothschildide raamatutega, mida sai soovitatud ja mis olid selgelt raskesti loetavad, on see raamat lihtsalt kirjutatud. Lehekülgi on suurusjärgus 400. Ekskursioon rahamaailma algab Mesopotaamia aegadest ja jõuab päris käesolevasse kriisi välja, kuna see tuli trükist alles mullu novembris.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. March 2009, 07:08
Otsi:

Ava täpsem otsing