Rootsi riigist saab Swedbanki aktsionär

Sirje Rank 10. märts 2009, 00:00

Aktsia sulgus 12 protsendiga plussis, kuid Ida-Euroopa murepilv on jätkuvalt sünge.

"Keerulistel aegadel tahavad investorid, et pangal oleks puhvriks raha," kommenteeris eile DiTV telekanalis dividendide osas tehtud otsust Swedbanki uus juht Michael Wolf. Otsusega jätta dividendid maksmata "saame puhvrisse täiendavalt 3 miljardit Rootsi krooni."

Panga kapitali adekvaatsus kasvab nüüd 14,8 protsendilt 15,2 protsendile, millega Swedbank on Wolfi sõnul Euroopa üks paremini kapitaliseeritud panku.

Lisaks kinnitas Wolf, et hädadest hoolimata ei plaani pank Balti riikidest lahkuda. "See on meie koduturg," ütles ta.

Swedbanki aktsiat rõhuvaid probleeme otsus siiski ei lahenda.

"Turgudele meeldis, et nad dividende ei maksa ja tugevdavad panga kapitalibaasi, nii oli esialgne reaktsioon positiivne," ütles Keefe Bruyette & Woodsi analüütik Henrik Schmidt Reutersile. "Mündi teine külg on aga see, et asjad Balti riikides on läinud nii kehvaks, et nad olid sunnitud seda tegema. Ja see on negatiivne."

Dividendi maksmata jätmine ei tähenda, et Swedbank ei pea nüüd veel üht emissiooni korraldama läinud aasta emissioonile lisaks. "Kõik sõltub sellest, kui halvaks olukord Ida-Euroopas läheb," ütles UBSi analüütik Andreas Håkansson agentuurile Direkt. Kolm miljardit Rootsi krooni on väike summa Ida-Euroopasse laenatud 270 miljardi Rootsi krooni kõrval.

Teine oluline uudis puudutas eile muudatusi Swedbanki omanike ringis.

Swedbanki senine suuromanik, rahalistes raskustes Sparbanksstiftelsernas Förvaltnings AB, oli sunnitud oma 107 miljonist Swedbanki aktsiast 90 miljonit aktsiat loovutama võlausaldajatele, kellelt mullu aktsiate tagatisel laenu võeti. Raha läks Swedbanki emissioonis osalemiseks.

Vahepeal on Swedbanki aktsia emissioonikursiga võrreldes järsult odavnenud. "Swedbanki aktsia hinna järsk langus tingis selle, et otsustasime tagatise välja nõuda," ütles kindlustuskontserni Folksam juht Anders Sundström. Folksamist saab nüüd 14,6 protsendiga Swedbanki suurim aktsionär.

Folksami eeskujul nõudsid laenu tagatiseks panditud aktsiad sisse ka teised võlausaldajad, sealhulgas üks Euroopa pank, mille nime ei avalikustatud, ja riiklik ekspordikrediidifirma Svensk Exportkredit. Nii sai Swedbankis 3,3 protsendiga aktsionäriks ka Rootsi riik.

Rootsi finantsturgude minister Mats Odell rõhutas eile, et Rootsi riik ei ole ise teinud otsust Swedbanki aktsionäriks hakata, see tuli "kujunenud olukorrast". Nüüd tuleb riigil mõneks ajaks omanikuks jääda - lähiajal Swedbanki aktsiaid müüki ei panda. Pikas perspektiivis riik osanikuks jääda ei plaani.

Ka Folksam, mis taotleb kohta panga juhatuses, ei plaani tänavu aktsiaid müüa.

"Panga seisukohast on tugevad ja rikkad omanikud väga head," ütles Swedbanki nõukogu esimees Carl Eric Stålberg. "Need meil nüüd on."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:59

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing