ELi rahandusministrid Eestiga rahul

10. märts 2009, 19:47

Euroopa Liidu rahandusministrite nõukogu
kiitis Brüsselis iga-aastase liikmesriikide majandus- ja eelarvepoliitikate
hindamise raames heaks arvamuse Eesti 2008. -2012. a konvergentsiprogrammi
kohta.

Programmis on kirjeldatud Eesti tegevused Maastrichti kriteeriumite täitmiseks, et liituda nii ruttu kui võimalik euroalaga ja hoida eelarveolukord kontrolli all.

Euroopa Komisjon ja nõukogu hindavad Eesti eelarvepoliitilisi valikuid õigeteks, kinnitades, et n-ö kokkutõmbav eelarvepoliitika on euro-eesmärki, finantsdistsipliini ja sisemisi tasakaalustamatusi silmas pidades väga adekvaatne reaktsioon. Positiivsena rõhutatakse, et märkimisväärsed ebakõlad, mis eksisteerisid tööturul palgataseme ja tootlikkuse vahel, on oluliselt langenud, aidates kaasa Eesti majanduse konkurentsivõime paranemisele.

Eesti paistab nõukogu hinnangul teiste liikmesriikide seas silma sellega, et pikaajalised vananemise ja võlakoormusega seotud kulud on ühed väikseimad Euroopa Liidus, tänu millele on Eesti eelarve seis üks paremaid. Ka valitsussektori eelarve kulustruktuur on EL keskmisega võrreldes paremini suunatud konkurentsivõime suurendamisele, kuna selles on suhteliselt rohkem kulutusi tootlikkuse kasvu toetamiseks. Senisest paremat sihistamist vajab nõukogu hinnangul aga valitsussektori tulude ülesehitus.

Eestil soovitatakse jätkata vajalike meetmete elluviimist, et hoida valitsussektori puudujääk alla 3% SKPst, sealhulgas tuleks tugevdada ka riigieelarve kulude planeerimist ja vältida kergekäelist positiivsete lisaeelarvete koostamist headel aegadel.

„Mul on siiralt hea meel, et hinnang Eesti konvergentsiprogrammile toetab selgelt meie endi valikuid, s.o euroalaga liitumist ja eelarvepuudujäägi hoidmist alla 3% SKPst. Täiendavad eelarveotsused, nii kulude tõhustamine kui ka võimalikud muutused tulude kogumises, seisavad ees. Tunnetades Euroopa toetust ja arvestades ka nõukogus tunnustust pälvinud ülimadalat võlakoormust, vaatan lähitulevikku lootusrikkalt. Samuti tahaksin rõhutada, et praegused tõsised kohandumised tööturul muudavad meid keskpikas perspektiivis atraktiivsemaks ja avavad võimalusi ekspordisektorile. Maailmakaubandus on küll kõvasti kukkunud, aga kiirematele kohandujatele pakub praegune olukord häid šansse,” kommenteeris rahandusminister Ivari Padar.

Lisaks kiideti heaks rahandusministrite sõnumid 2. aprillil Londonis toimuvaks G-20 tippkohtumiseks, kus on kavas maailma finantssektori reformi ja väliskaubanduse turgutamise osas saavutada põhimõttelised kokkulepped.

Rahandusministrite hinnangul vajab kiiret reageerimist finantssektori alareguleeritud valdkondade reguleerimine ning Rahvusvahelise Valuutafondi tugevdamine makro- ja finantssektori järelevalve, fondi laenuressursside suurendamise ning varajase hoiatuse mehhanismi loomise osas.

Ecofin kiitis ka järgmise nädala ülemkoguks heaks soovitused liikmesriikide konkurentsivõime tõstmiseks ning võtmeteemad liidu majanduskasvu potentsiaali parandamiseks. Eestil soovitatakse praeguses situatsioonis pöörata erilist tähelepanu tööturumeetmete rakendamisele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. March 2009, 19:47
Otsi:

Ava täpsem otsing