Luman: cashi pole, on vaid ajud ja laenud

10. märts 2009, 16:37

Kulusid 30% vähendada soovitanud Eesti
Ehituse nõukogu esimees Toomas Luman tõdes täna Sampo Liidrite Foorumil, et
praeguses majanduskliimas on nende firmas alles vaid ajud ja pangalaenud.

Foorumil küsiti ettevõtjate käest, mida nad näevad oma ettevõtte konkurentsieelistena aastal 2010. "Meil oli ainult cash ja ajud. Cashi enam pole, jäänud on vaid laenud ja ajud. Partneritega peab ka hästi läbi saama. Meil on alates 2001. aastast väga täpsed plaanid, 2008 tuli üks jõnks sisse ja 2009 saame vast jälle õiges suunas minema. Peab olema teistest efektiivsem ja paindlikum,“ rääkis Luman.

Luman märkis ühtlasi, et ettevõtjatel tuleb kuludes vähemalt 30% kokku hoida. "Ettevõtjatel tuleb terve mõistusega kulusid vähendada ja efektiivsust tõsta. Mida sa ekspordid, kui toode on kehv ja hind kõrge?!" imestas ettevõtja.

"Kulubaasi vähendamine ja efektiivsuse tõstmine aitab august välja, ise eelistan selleks deflatsiooni. Skandinaavias aga eelistataks eeskätt devalveerimist. Seetõttu taastub Skandinaavia investorite usaldus Eesti suhtes alles pärast seda, kui oleme läinud üle eurole," lausus Luman.

Ettevõtja Jüri Käo sõnul kannatavad praegu kõik ettevõtte tegevusharud, ka tootearendus. „Kui lõikame kulusid igast nurgast, tootearendus ka pidurdub. Areng hakkab toimuma alles 2010. Arendus nõuab aga raha ja konkurentsieelis on neil, kel on raha. Kui 2010. aastal on ainult pangalaenud ja pankade ähvardused, siis lähima kahe aasta jooksul tasub teha ettevõtted nii efektiivseks kui võimalik,“ lausus Käo, kelle sõnul võiksid ettevõtted võimalusel oma positsioone laiendada.

„Usun, et ettevõtete ühinemised on 2009.-2010. aastal aktuaalne teema. Võib-olla eestlased jõuavad ka kunagi arusaamiseni, et ei pea üksi tegema, et võib ettevõtted ka kokku panna ja teha ühiselt,“ lisas Käo.

Martinson Trigon Venture Partnersi tegevjuht Allan Martinson ütles optimistlikult, et tärkava ettevõtluse mätta otsast võib kriis olla ka täitsa lahe. “Kriis tähendab, et vanad asjad ei tööta enam ja peab hakkama uuesti tegema. Paljud ettevõtjad, kes selle ära tabavad, need võivad saada oluliselt rikkamaks kui ükskõik kes siin saalis praegu,“ lausus Martinson.

Ettevõtjad usuvad, et majandus langeb aastani 2010, kuid siis pöördub tõusule. Premia Tallinna Külmhoone Grupi peadirektor Kuldar Leis avaldas arvamust, et aastal 2010 on majanduslangus null kuni -3%. Tema sõnul meeldib riigiametnikel rääkida ekspordist, aga seda praktikas teha on väga keeruline. "Ei tohi käest anda sisetarbimist. Kulusid tuleb ka riigil kõvasti kokku tõmmata!" ütles Leis.

Baltika Grupi peadirektor Meelis Milder ütles uskuvat, et tuleb „positiivne langus“. „Võiks tulla nulli, teisel poolel võiks kasvama hakata ka,“ lisas ta ja nentis, et Eesti on väike ning ettevõtlus fragmenteeritud. Seetõttu on erinevatel ettevõtetel erinevad pääseteed, selgitas Milder ja märkis, et teda häirib, kui räägitakse vaid ekspordi toetamisest. Milderi sõnul on paljude ettevõtete jaoks ekspordist olulisem see, mis toimub siseturul.

Ka Allan Martinson ja NG Investeeringute peadirektor Jüri Käo sõnasid, et majandus on 2010. aastal ilmselt nulli piirimail. „Mitte rohkem kui null, see oleneb paljudest asjadest, näiteks, mis juhtub Skandinaavia pankadega, mis toimub finantsurgudel jne. Kui halvad stsenaariumid ei realiseeru, siis on null,“ märkis Käo.

Sampo Liidrite Foorum on Sampo Panga traditsiooniliselt korraldatav mõttekoda, mis toimub tänavu neljandat korda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. March 2009, 12:47
Otsi:

Ava täpsem otsing