Õiguskantsler nahutas liigagaraid seadusetegijaid

10. märts 2009, 20:20

Õiguskantsler Indrek Teder pidas
täna Eesti Juristide Liidu 20. aastapäevale pühendatud akadeemilisel
vastuvõtul Mustpeade Majas kõne, kus nahutas hetkevajadustega manipuleerivaid
seadusetegijaid.

"Puudub vajadus pidevalt muuta Eesti õigusruumi seal, kus see muutmine ei ole ühiskonnale ilmselge ja ülivajalik," rõhutas Teder.

"Viimasel ajal on avalikus arutelus taas tõusutrendi nägemas erinevad põhiseaduse muutmise ettepanekud. Isegi Riigikohtu üldkogu vihjas Riigikogu liikmete palga külmutamise kaasust lahendades võimalusele muuta asjassepuutuvat põhiseaduse sätet," lahkas Teder Eestis toimuvat.

"Põhiseadus väärtus omaette ja ma ei poolda selle muutmist," lausus Teder.

"Samuti ei poolda ma üksikute põhiseaduse sätete kergekäelist ja sagedast muutmist, mille eesmärk oleks poliitilises hetkevajaduse rahuldamine. Põhiseaduse muutmine on mõistlik siis, kui tahe muutuseks on püsinud teatud kriitilise ajaperioodi vältel ja see jääks ikka väga erandlikuks tegevuseks," selgitas ta. "Sellist erandlikku muutmise tegevust ei peaks harrastama majanduskriisi tingimustes, mis on omaette ühiskonna pinge suurendaja. Majanduskriisis ülioluliste riigiõiguslike otsuste tegemise tulem ei pruugi olla see, mida me soovime."

Teder rääkis samas, et riik peab oma tuumikfunktsioone ise täitma ega saa näiteks korrakaitset anda erakätesse. Haldusterritoriaalne reform on siiani läbi viimata ja logiseb ka parteide rahastamise kontroll.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. March 2009, 20:20
Otsi:

Ava täpsem otsing