Energiakulude märgist nõuavad tarbijad veel vähe

Urve Vilk 11. märts 2009, 00:00

Energiamärgiseid väljastava OÜ Dipro juht Andres Nadel ütles, et tellimusi energiamärgisele on praegu vähe. "Aga kuna kinnisvaraturg on välja surnud, on see arusaadav, inimestel on muidki muresid. Kui on vajadus majade energiaauditi järele, tellitakse sageli lisaks ka energiamärgis," rääkis Nadel.

Märgist on võimalik saada ka ilma auditita. Inimesed jäävad aga tihti hätta energiamärgise väljastamise tarbeks vajaminevate lähteandemete esitamisega, siis tuleb neid selles aidata.

Nadeli sõnul annab märgis energiakulust hea ülevaate, aga seda ei tasu ka üle tähtsustada.

"Näiteks ei anna energiamärgis head ülevaadet elamu sisekliimast. Akende tihendamisest põhjustatud ventilatsiooni puudumise tõttu võib eriti suurpaneelelamus olla kehv sisekliima, kuigi elamu on energiasäästlik. Energiamärgise lisalehele lisatakse küll andmed elamu sisekliima kohta, aga suure maja puhul võib see hoone eri osades ja korruste lõikes olla väga erinev," lisas Nadel.

Nadeli sõnul saab Diprost tellitud energiamärgise kätte nädalaga. "Kui märgise tellija soovib ka korterite tegelikku elektritarvet arvesse võtta, peab ta arvestama, et Eesti Energiaga otse arveldavate korterite kohta andmete taotlemine Eesti Energiast võib aega võtta kuni 30 päeva. Puuduvate väärtuste asemel saab kasutada määrustes kehtestatud vaikimisi väärtusi, aga sel juhul tuleb energiamärgise tulemus kehvem. Kui märgis tellida koos energiaauditiga, leiab puuduvad lähteandmed arvutuslikul teel energiaaudiitor, sellevõrra on ühistul lihtsam," räägib Nadel.

"Energiamärgisest olulisem on nii uutes kui ka vanades majades õige soojustamine ja sellega seoses küttekulude vähendamine, mida tehakse eelkõige elanike rahaliste kulude kokkuhoiuks," rääkis ASi Arco Vara Kinnisvarabüroo vanemmaakler Maia Daljajev.

Energiamärgiseid väljastava OÜ Energiasäästubüroo juhatuse liige Margus Hernits ütles, et 95 protsenti märgise vastu huvi tundnutest on olnud ühistud, kes on neilt tellinud varem energiaauditi ning saanud seetõttu energiamärgise soodsamalt.

Energiamärgis on Hernitsa sõnul kommunaalkulude arvetest selgem. Siiski möönab Hernits, et energiamärgis annab adekvaatset infot eeskätt korterelamute kohta.

"Kui võrrelda renoveerimata korterit Lasnamäe korterelamus ja uut korterit Mustamäe korterelamus, on pilt selge. Aga energiamärgise nõrkuseks on puuküte, mille puhul on väga raske andmeid kätte saada. Keegi ei loe ju halgude arvu. Arvesse tuleks aga lisaks võtta puidu kütteväärtus ehk puu liik ja selle niiskusesisaldus."

Ebakõlasid võib tekkida ka eramajade puhul. "Eramaja energiakulu sõltub ju majaomaniku soojalembusest. Endine omanik küttis maja ehk 18 kraadini, aga uus omanik kütab 24 kraadini," lisas Hernits. Nii polegi märgis kohustuslik, vaid soovituslik.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:59
    Otsi:

    Ava täpsem otsing