Euroopa Liit üritab jõuga piimandusturgu reguleerida

Ene Kärner 11. märts 2009, 00:00

Euroopa Piimanõukogu (European Milk Board - EMB), mis ühendab piimatootjatest põllumeeste organisatsioone 14 Euroopa riigist, eelistanuks nõudluse ja pakkumise tasakaalu kontrollimist piimandusturul kvoodisüsteemi abil ning loobunuks selle muutmisest.

Piimatööstusi ühendav Euroopa Piimanduse Assotsiatsioon (European Dairy Association - EDA) oli vähem kriitiline, kuid siiski pisut ebakindel meetmete pikaajalises efektiivsuses tootjate "võitluses" hindadega.

Euroopa Liidu põllumajandusvoliniku Mariann Fischer Boeli sõnul loodab Euroopa Komisjon eksporditoetuste kehtestamisega aidata hinnasurve all olevaid piimafarmereid. Eksporditoetuste kehtestamine toimub ajal, kui piima hind kogu maailmas on langenud allapoole ELi sekkumiskokkuostu ning ka tavapärast turuhinna taset.

EMB hinnangul pöördub komisjon ära omaenda poliitikast. Alles otsustati turgu dereguleerida, kuid nüüd kehtestatakse uuesti eksporditoetused. Sellega seatakse potentsiaalselt ohtu Euroopa piimafarmerite tulevik. Muret tekitab ka meetmete sobivus WTO läbirääkimistel võetud eesmärkidega. Mõned kolmandad riigid, nagu Venemaa, on juba kaalunud ELi eksporditoetustega proportsionaalsete imporditollide kehtestamist.

EDA aga tervitas komisjoni jõupingutust piimandusturu olukorra kergendamiseks, kuid jäi kahtlevaks meetmete asjakohasuses praegusel ajal. Loodetakse, et kehtestatud eksporditoetused saadavad piima kokkuostjatele selge sõnumi piima hinna määramiseks.

Eksporditoetuste kehtestamise üle rõõmustavad ka Iirimaa piimatootjad, lootes, et meetmed aitavad peatada piimahinna langust ja kompenseerida euroraha abil madalat hinda maailmaturul. Iirimaa väikefarmide ühenduse hinnangul on meetmed teretulnud, kuid neid tulnuks rakendada juba varem. Piimakvoodi suurendamine nn pehme maandumise tagamiseks on pigem "lennuõnnetus" ning komisjon võib olla sunnitud oma poliitikat vastassuunas muutma.

Pettumust ELi eksporditoetuste taaskehtestamise üle on väljendanud Uus-Meremaa ja Austraalia piimandussektori esindajad, kelle jaoks raskendab see kaubandustingimusi. Uus-Meremaa ja maailma suurima piimaeksportija Fronterra hinnangul löövad ELi eksporditoetused piimatoodete hinnad maailmaturul veelgi alla ning venitavad pikemaks kriisist taastumise aega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:54

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing