Metsabürokraatia leebemaks

Tiina Mitt 11. märts 2009, 00:00

Kui sinust on saanud metsaomanik, on sul kindlasti olemas kinnistu müügileping või muu kinnistu omandamist tõendav dokument, millega metsa omandasid ja sinu omanikustaatust tõendab ka kanne kinnistusraamatus.

Kui sa tead metsast natuke rohkem, siis oled uurinud, millises seisukorras on mets ja vahest oled tellinud ka metsamajandamiskava, et saada ülevaade metsamaa tegelikust seisundist ning varudest.

Millised dokumendid peavad sul aga olema siis, kui soovid metsa aktiivselt majandada?

Selleks, et saada ülevaadet metsamaa seisundist, metsa tagavarast või metsamajanduslike tegevuste teostamiseks, on vaja teha metsa inventeerimine.

Kuni 31. detsembrini 2008 kehtinud metsaseaduse kohaselt oli kohustus koostada metsamajandamiskava, mis hõlmas ka metsa inventeerimise. Nüüd enam metsamajandamiskava koostamise kohustust pole, see on vajalik teatud metsamajanduslikeks tegevusteks (uuendus-, harvendus- ja valikraie). Metsa inventeerimist saab tellida metsa korraldajalt nagu ka metsamajandamiskava puhul. Riik toetab Erametsakeskuse kaudu 2009. aastal nii metsade inventeerimist kui ka metsamajandamiskavade koostamist.

Oluline dokument metsa majandamise juures on metsateatis. Kui soovite asuda raiet teostama, uuendada metsa või olete avastanud metsakahjustusi, tuleb esitada kinnisasja asukohajärgsele keskkonnateenistusele metsateatis.

Metsateatiseta võib raiuda kolm tihumeetrit puitu metsamaa ühe hektari kohta raie korras, kuid mitte enam kui 20 tihumeetrit kinnisasja kohta aastas.

Keskkonnateenistus kontrollib 15 tööpäeva jooksul kavandatavate raiete või metsa uuendamise vastavust nõuetele ja kehtivatele inventeerimisandmetele ning tagastab selle märkega "lubatud" või kui tegevus ei vasta nõuetele, siis märkega "ei ole lubatud".

Metsanduslikke töid võib teha pärast lubava märkega metsateatise tagasisaamist 12 kuu jooksul. Uuendusena on metsaseaduses säte, mille kohaselt metsamaterjali koondamist ja kokkuvedu võib teha ka pärast metsateatise tähtaja lõppemist.

Metsa inventeerimisandmed (sh ka metsamajandamiskava) ja lubava märkega metsateatis on ühed olulisemad dokumendid metsaomanikul metsa majandamisel. Samas ei tohi unustada, et kui soovitakse anda üle raieõigust, müüa metsamaterjali või anda metsamaterjali edasi töötlemiseks, ladustamiseks või vedamiseks ettevõtjale, siis peab selleks sõlmima veel raieõiguse või metsamaterjali võõrandamise lepingu (vm neid tegevusi tõendava dokumendi, lepingu või koostama akti).

Metsamajanduslike tegevuste teostajal peavad igal ajal olema n-ö tagataskust võtta metsamaterjali valdamise seaduslikkust tõendavad dokumendid ja veoseleht.

Metsaseadus kohustab esitama eraldi teatise maksu- ja tolliametile juhul, kui aastas on müüdud üle 20 tihumeetri metsamaterjali või metsa raieõigust. Teatis tuleb esitada müügitehingu sooritamise kvartalile järgneva kuu 10. kuupäevaks. Samasuguse teatise peab esitama ka raieõiguse või metsamaterjali ostja.

Kõigi nende dokumentide koostamise, parimate metsamajanduslike võtete kasutamise ja kulutuste optimeerimise toetamiseks on loodud Erametsakeskuses tugisüsteem, mille eesmärk on metsaomanikku nende toimingute juures abistada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:54
    Otsi:

    Ava täpsem otsing