Saneerimisseadus - päästerõngas raskustes ettevõtjaile

Kerttu Sarapuu 11. märts 2009, 00:00

Riigikogu menetluses on saneerimisseaduse eelnõu, mille eesmärk on reguleerida Eestis uudse saneerimismenetluse elluviimist.

Eelnõu kohaselt on saneerimismenetlus kujundatud hagita menetluse alaliigina ja mis võimaldab ettevõtet saneerida, tagades ühtlasi ettevõtja, võlausaldaja ja kolmandate isikute huvide kaitse ja õiguste arvestamise.

Kui ettevõte on sattunud majandusraskustesse ning kui maksejõuetuse tekkimine on tulevikus tõenäoline, on saneerimismenetlus arvestatav võimalus muutuste esilekutsumiseks organisatsioonis ja selle tegevuse efektiivsemaks muutmiseks. Seda siis täiendavate oma- või võõrfinantseeringute abiga või otseste ümberkorraldustega ettevõtte tegevuses või otseselt nõuete ümberkujundamisega.

Eelnõu kohaselt lasub kohtul saneerimismenetluses keskne roll. Isiku avalduse alusel, kes soovib oma ettevõtet saneerida, algatab kohus hagita menetluses saneerimismenetluse. Menetlust alustatakse juhul, kui on alust arvata, et see võiks muuta ettevõtte taas kasumlikuks. Kohus määrab ettevõttele saneerimisnõustaja ning määrab tähtaja, mille jooksul tuleb esitada kohtule kinnitamiseks saneerimiskava, milles nähakse ette abinõud makseraskuste ületamiseks ja tähtajad, mille jooksul lahendatakse võlausaldajate nõuded. Oluline on siinjuures, et kohus saab kinnitada ka võlausaldajate poolt vastuvõtmata saneerimiskava. Samuti on kohtu rolliks saneerimismenetluses teostada järelevalvet.

Saneerimismenetlus on hea alternatiiv likvideerivale pankrotimenetlusele, mis sageli ei taga võlausaldajate nõuete rahuldamist ja pahatihti seab ettevõtja nime halba valgusesse. Majandusraskustes ettevõttele on oluline, et saneeritava ettevõtte suhtes peatuvad eelnõu järgi viivise ja ajas suureneva leppetrahvi arvestus ning peatatakse täitemenetlus. Samuti säilib ettevõttel mõningane kontroll oma varade üle. See aga võimaldab äritegevust peatamata lahendada saneerimisnõustaja abil ettevõtte majandusprobleeme ja seeläbi rahuldada suuremas osas ka võlausaldajate nõuded.

Eelnõu vastuvõtmine on positiivne, kuna raskustes ettevõte vajab kahtlemata sügavamat analüüsi kui ainult formaalne pankroti väljakuulutamine. Eesti ettevõtluskeskkonna areng ja hea tervis on otseselt seotud riigi jätkusuutlikkuse ja konkurentsivõimega. Ühiskonna hüved tulevad paljuski just eluterve ja hästi toimiva ettevõtluse kaudu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:54
    Otsi:

    Ava täpsem otsing