Tappev mürafoon põhjustab stressi ja tinnitust

Jaanus Õigemeel 11. märts 2009, 00:00

Kuigi müra võib tunduda süütuna, tekitab see tõsiseid tervisekahjustusi. Inimesi kes töötavad pidevalt mürarikkas keskkonnas, võivad tabada südame- ja vereringehäired, hingamiselundite ja närvisüsteemi kahjustused.

Müra põhjustab veresoonte kokkutõmbumist, mille tagajärjel muutub nahk kahvatuks ning lihased lähevad pingesse ja inimene muutub selletõttu närvilisemaks ning rahutuks. Peale nende tervisehädade tekitab müra veel kuulmiskahjustusi, peavalusid, nägemishäireid, tähelepanu vähenemist. Müra tõttu saab kahjustada ka inimese ainevahetus, magu ning hormonaalne tasakaal.

Tervisekaitseinspektsiooni andmetel on mürast põhjustatud kuulmiskahjustus Euroopas kõige levinum kutsehaigus, moodustades ligi kolmandiku kõigist tööga seotud haigustest. Maailma Tervishoiuorganisatsiooni 2007. aastal alustatud uuringus on välja toodud, et 3% Euroopa inimeste enneaegses surmas on süüdi müra.

Maailmas arvatakse mürast põhjustatud haigustesse surevat aastas ligi 210 000 inimest. Eesti nõuded näevad ette, et eluruumis ei tohi müra päeval olla rohkem kui 40 dB ja öösel rohkem kui 30 dB. Üks ebameeldivamaid mürast põhjustatud probleeme on tinnitus, mis lahtiseletatult tähendab helisema või häält tegema.

Tinnitus on pidev heli kõrvas, mis sarnaneb sääse tekitatud heliga või televiisori testsignaaliga. Sellise ebameeldiva terviseprobleemi ärahoidmiseks tuleb enne teada selle tekitajaid.

Peamine tinnituse põhjustaja on müra, kuid peale selle võib seda tekitada stress, kofeiin, alkohol, mõjutades reflekse, mille tagajärjel on kuulmine hajutatud ning inimene müra suhtes vastuvõtlikum. Põhjus võib peituda ka pinges lõua-, kaela- ja õlalihastes, kaelavigastustes ja väsimuses.

Inimest, kes viibib pikka aega mürarikkas keskkonnas, võib tabada pidevalt vilisev heli kõrvus. Kui see heli paari nädalaga ära ei kao, siis tuleks pöörduda arsti poole. Kui tegemist on tinnitusega, siis on väga raske seda muuta, sest ei ole ühtegi teaduslikult tõestatud ravi, mis võiks tinnituse vastu aidata.

Inimese ajul on võime tagasi lükata ärritavaid hääli ja mitmete lõdvestusharjutuste abil on võimalik õppida, kuidas mitte kuulda tinnituse vilinat. Järk-järgult on võimalik heliga nii ära harjuda, et ei pane seda enam tähelegi.

Tinnituse eest saab ennast kaitsta heli vaiksemaks keeramisega. Kui seda aga teha ei taheta, siis tuleb kasutada spetsiaalseid vahendeid kõrvade kaitsmiseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:54

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing