Ross: halva ennustajatel vanad andmed

11. märts 2009, 15:25

Eesti Panga asepresident Märten Ross usub,
et Eesti majanduse peamised riskitegurid on juba oluliselt taandunud ning mõne
analüütiku viidatud haavatavus põhinevad kas vananenud andmetel või
pealiskaudsel analüüsil.

„Eesti majanduskasv ei sõltu enam välisraha jooksvast sissevoolust ja Eesti jooksevkonto on tasakaalustumas. Jooksva välisfinantseerimise vajaduse katab täielikult ELi struktuurifondidest laekuva raha sissevool. Jutt majanduse lühiajalisest välisvõlast, mis vajab kiiret tagasimaksmist, ei vasta tõele. Sellised väited põhinevad andmete valel tõlgendamisel,” selgitas Ross täna Eesti saatkonnas Soomes toimunud kohtumisel.

Keskpanga asepresident rõhutas, et Põhjamaade pangandusse kuuluv Eesti pangandus on usaldusväärne ja stabiilne. „Eesti pangandusel ei ole olnud viimasel ajal enam vajadust võtta laenu oma emapankadelt, vaid nad rahastavad end nüüdseks Eesti hoiustajate arvel. Eesti pangandussüsteem on hästi kapitaliseeritud ja laenukahjumite kasv ei kujuta ohtu panganduse usaldusväärsusele. Panganduse kapitalipuhvrid, suuresti eelmiste aastate kõrge kasumlikkuse tulemus, on enam kui piisavad kõigi riskide katmiseks sel ja järgmistel aastatel,” rääkis Ross.

Euro kasutuselevõtu perspektiividest rääkides ütles Ross, et Eesti täidab väga suure tõenäosusega selle aasta lõpus kõik Maastrichti kriteeriumid ja seetõttu on võimalik, et euro tuleb Eestis kasutusele 2011. aastal.

Eesti majanduskasvul peatudes ütles Ross, et kahtlemata on globaalne kriis mõjutanud tugevalt ka Eesti olukorda ja kasvuväljavaateid. „Samas tuleb arvestada, et Eestis algas majanduse kohandumine juba varem ja praegune väliskeskkonna šokk on kogu regiooni tabanud võrdlemisi ühtlaselt. Samas on Eesti majandus ja tööturg juba praegu tõendanud oma paindlikkust ja kohanemisvõimet uue olukorraga. Kindlasti on meil olemas eeldused, et väljuda majanduskriisist ühena esimestest ja euro kasutuselevõtt aitab sellele oluliselt kaasa,” ütles Ross.

Kohtumisel osalenud rahandusministeeriumi makromajanduspoliitika osakonna juhataja Andrus Säälik kinnitas, et Eesti eesmärk on hoida valitsussektori eelarve puudujääk 3 protsendi raames SKP suhtes. „Valitsuse keskpika perspektiivi eesmärk on taastada eelarve ülejääk,” ütles Säälik.

Eesti saatkonnas Soomes toimunud kohtumisel osalesid Eesti Panga asepresident Märten Ross ning rahvusvaheliste ja avalike suhete osakonna juhataja Tanel Ross ja rahandusministeeriumi makromajanduspoliitika osakonna juhataja Andrus Säälik.

Osalejaid oli Soome poolt ligi 30, kelle hulgas oli nii meediaväljaannete esindajaid kui ka majandusanalüütikuid Soome Pangast, Danske Capitalist ja uurimisasutustest. Kohtumisel osales ka Põhjamaade Investeerimispanga president Johnny Akerholm.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. March 2009, 15:25
Otsi:

Ava täpsem otsing