Tehnoloogiafirma käivitab liini Soome fondi toel

Väinu Rozental 12. märts 2009, 00:00

Soome riskikapitalifond Power Fund II sisenes ASi Elcogen osanikeringi eelmise aasta augustis ning lepingu järgi investeerib Elcogeni kolmes etapis kokku 39,1 miljonit krooni. "Esimest, 7,8 miljoni krooni suurust rahasüsti kasutame praegu kütuseelementide tootmisliini käivitamisega seotud ettevalmistöödeks," ütles Elcogeni juhataja Enn Õunpuu. "Kõige suurem osa toetusrahast läheb tootmisliini hankimiseks."

Õunpuu sõnul hakkavad nad tootma tahkoksiiid-kütuseelemente (SOFC) ehk protsessoreid, milles keemilise reaktsiooni tulemusel muudetakse vesinik elektriks ja kõrvalproduktina tekib soojus. "Meie toode on vaid üks osa seadmest, mis peaks hakkama lõpptarbijale elektri- ja soojusenergiat tootma," täpsustas Õunpuu. Tema kinnitusel on Elcogen tegelenud SOFC-kütuseelementidega seitse aastat.

Kütuseelementi saab kasutada hoonetes elektri ja soojuse tootmiseks ning sõidukite ja kaasaskantavate seadmete, näiteks mobiiltelefonide ja sülearvutite, energiaallikana.

Power Fund II on raha pannud Soome evangeelse luterliku kiriku fond, Nokia eksjuht Jorma Ollila ja hulk teisi nimekaid rahastajaid.

"Meil pole vaba raha, mida investeerida," ütles EELK Tallinna Toompea Kaarli koguduse juhatuse liige Vootele Hansen, kommenteerides uudist, mille kohaselt on üks investeerija Soome evangeelne luterlik kirik. "Soome kirikul on rahalisi ressursse ja Soome kirikuorganisatsioonid on pikka aega investeerinud paljudesse arengu- ja abiprojektidesse."

Hansen toonitas, et Soome kirikuomandit ei ole kunagi natsionaliseeritud ja Soomes korjab kirikumaksu riigi maksuamet. "Eestis on kirikule annetamine vabatahtlik," lausus Hansen, kes põhikohana töötab riigikontrolli tulemusauditi osakonnas audiitorina.

Tallinna Toompea Kaarli kogudus oli kümmekond tagasi üks väheseid kogudusi Eestis, kes oli EVPde eest soetanud 500 Norma aktsiat. "Praegu meil mingit aktsiaportfelli pole," kinnitas koguduse õpetaja Jaak Aus.

"Oleme seisukohal, et kui meie kirikul peaks tekkima raha, mida saaks kuhugi pikemaks ajaks paigutada, siis oleksid just rohelise energiaga seotud projektid vastuvõetavad," ütles EELK Konsistooriumi kantsler Urmas Viilma, kes vastutab seal finantspoliitika eest. "Otsiksime eetilise investeerimise võimalusi ehk välistame firmad, kelle tegevus ei lähe kokku kiriku põhimõtetega."

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:59
    Otsi:

    Ava täpsem otsing