Riik eraldab väliseestlastele üle 45 miljoni krooni

12. märts 2009, 13:40

Riik eraldab väljaspool Eestit elavatele
eestlastele suunatud programmi elluviimiseks kolme aasta peale rohkem kui 45
miljonit krooni.

Valitsus kiitis täna heaks minister Urve Palo büroo eestvedamisel koostatud uue rahvuskaaslaste programmi aastateks 2009–2013. Programm on suunatud väljaspool Eestit elavatele eestlastele ja eesti kodanikele ning sõnastab, kuidas, mis valdkondades ja mis mahus Eesti toetab välismaal elavaid eestlasi, Eesti kultuuri ja keele säilitamist ning tagasipöördumist kodumaale.

„Eesti keelt räägib maailmas ligikaudu 1,1 miljonit inimest. Enamik neist elab küll Eestis, aga aegade jooksul on tuhanded eestlased leidnud endale uue kodumaa igal maailma mandril. Eesti riigile on tähtsad kõik eestlased ja Eesti kodanikud, olenemata nende asukohamaast. Seepärast on oluline hoida ja arendada eesti keelt ja kultuuri ka väljaspool Eestit, kus elab hinnanguliselt 150 000–200 000 eesti päritoluga inimest,“ märkis rahvastikuminister Urve Palo.

Rahvuskaaslaste programm 2009–2013 on eelmise taolise jätk. Kui eelmise perioodi raskuspunktiks oli idapoolsete eesti kogukondade toetamine, siis see programm püüab ida ja lääne toetust tasakaalustada ning laiendada koostööd ka väliseesti organisatsioonidesse mittekoondunud hajaeestlastele.

Programm algas rakendatakse 1. jaanuaril ja seda rahastatakse minister Urve Palo büroo, haridus- ja teadusministeeriumi, kultuuriministeeriumi, välisministeeriumi ning siseministeeriumi eelarvest. Programmi eesmärkide elluviimiseks eraldatakse aastatel 2009–2011 rohkem kui 45 miljonit krooni.

Eesti on üks suurima välissündinud elanikkonna suhtarvuga riike Euroopas. Eestlaste koguarv on ligi 1,1 miljonit, millest väljaspool Eestit elavate eestlaste osakaal moodustab ligikaudu 15 protsenti. Suurimad väliseestlaste kogukonnad elavad Venemaal, Soomes, Rootsis, Ameerika Ühendriikides ja Kanadas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. March 2009, 13:40
Otsi:

Ava täpsem otsing