Seli kulutab Ekspressi vastu kohtupinki

12. märts 2009, 14:45

ASi Estiko ainuomanik Tartu ettevõtja
Neinar Seli nõuab kohtu abil Eesti Ekspressi artiklis esitatud väidete
ümberlükkamist ning hüvitist mittevaralise kahju tekitamise eest.

Täna Harju maakohtus toimunud istungil soovis Seli esindaja advokaadi abi Ramon Rask lasta teha keeleekspertiisi. Ramon Rask Tartu Ülikooli vastu kohtusse läinud ja seal kooli võitnud ning nõutud cum laude bakalaureuse diplomi kätte saanud riigikohtuesimehe Märt Raski poeg. Keeleekspertiisiga tahetakse selgitada, kas Eesti Ekspressi läinud aasta oktoobris ilmunud artiklis „Maadevahetuse pöörasid parseldamiseks reformierakondlased“ kasutatud sõna „grupeering“ kasutatakse artiklis kuritegeliku või selle laadse ühenduse tähenduses. „Meie arvates negatiivne tähendus. Kas nii ka on, palumegi ekspertiisil vastata,“ selgitas Rask kohtule.

Eesti Ekspressi esindanud Ülar Maapalu nentis, et ei näe ekspertiisil otstarvet, kuid jättis lõpliku otsuse kohtu teha.

„Ekspressi soov oli näidata Seli grupeeringut. Grupeering tekitab lugejas tunde, et organiseeritud rühmategevusel oli kuritahtlik ülesanne,“ oponeeris Selit esindanud Rask.

Kohtuistungit juhtinud Kentmanni kohtumaja kohtunik Heli Käpp pidas ekspertiisi vajalikuks ning palus osapooltel teha ettepanekud, kes võiks ekspertiisi teha. Ramon Rask soovitas Tartu Ülikooli semiootikaosakonda, kes on ka varem taolisi ekspertiise teinud.

Kohtuniku sõnul tehakse selle tarbeks määrus ning mõlemal poolel on õigus eksperdile küsimusi esitada.

Hagis Eesti Ekspressi vastu nõuab Seli, et lükataks ümber ebaõige faktiväide, nagu oleks Seli riigikogus läbi lükanud kaitstavate loodusobjektide seaduse muutmise. Veel tahab Seli mõista lehelt välja mittevaralise kahju ning et Ekspress hoiduks edaspidi tema kohta ebaõigete andmete levitamisest.

Eesti Ekspressi esindav Ülar Maapalu leiab hagi vastuses, et Eesti Ekspressi Kirjastuse AS ei tunnista hagi ning vaidleb sellele vastu. „Meie arvates ei ole hagi üheski osas põhjendatud,“ seisab vastuses.

Artikkel oli kirjutatud pikalt ühiskonnas kõneaineks olnud maadevahetuse teemal ning leht soovis sellega näidata, et maadevahetusega on olnud seotud rohkem erakondliku kuuluvusega ärimehi, kui seni teada on, toodi vastuses põhjuseks. „Nimetatud artiklis oli Neinar Seli vaid üks isik, kelle tegevust kajastati, kuid hoopiski mitte maadevahetajana. Samuti ei ole Neinar Seli kujutatud kurjategijana ega ka kuritegeliku rühmituse liikmena,“ leiab Ekspress.

Maapalu palub jätta hagi rahuldamata ning kõik kohtukulud määrata kanda hagejal ehk Neinar Selil.

Seli peab Eesti Ekspressis toodud väiteid absurdseteks. “Maadevahetus seadustati enne, kui mind riigikokku valiti ja Reformierakond koalitsiooni kuulus,” märkis Seli.

“Mõistan nii ajakirjaniku kui ka väljaandja motiive ja inimlikke nõrkusi, kes nendele tõttu on manipuleeritavad mõne jõu poolt, kuid mulle jääb vastuvõetamatuks nende soov oma nõrkustest tulenevalt avalikkust eksitada ja valetada,” võttis Seli kohtuasja kokku.

Eesti Ekspressi ajakirjaniku Tarmo Vahteri kirjutatud artikkel „Maadevahetuse pöörasid parseldamiseks reformierakondlased“ pälvis sel aastal Eesti vanima ajakirjanduspreemia, 14. korda välja antava uuriva ajakirjanduse ehk Bonnieri preemia.

Lugu paljastas maa-ametilt kohtuga välja nõutud dokumentide abil, kuidas reformierakondlased enne Rahvaliidu maavahetusskandaali uljalt maid vahetasid. Eesti Ekspress kirjutas, et riigikogus ettekande teinud Lõuna-Eesti suurärimees, samuti reformierakondlane ja toona keskkonnakomisjoni liige Neinar Seli kutsus üles muutma maadevahetuse korda. "Riik kaitseb loodusobjekte paremini kui mõni eraomanik," alustas Seli oma põhjendust. "Eraomanik võib üritada majandustegevusega loodusobjekte pigem kahjustada."

Saalis istuvast 63 parlamendiliikmest pooldasid 61 seaduse muutmist. Pool aastat varem tegi Mart Laari valitsus sama eelnõu maatasa.

Maaelu Edendamise Sihtasutuses (MES) asub rabavalt avameelne osaühingu Erametsa Haldus äriplaan, mille esimene peatükk algab lausega: "Äriidee seisneb maade vahetamises riigiga." Äriplaan seletab MESi jaoks üksipulgi lahti, kuidas saab maadevahetusega raha teha.

Alustada tuleb kaitsealuste metsade ostmisega omanikelt, kes ei oska oma varaga ise midagi peale hakata. Tänu sellele on teatud kinnistuid võimalik soetada "odava hinnaga". Põllumajandusministrile alluv riiklik MES asub veenvat äriplaani toetama. MESi õnnistusel ostab firma kokku metsi Karula ja Soomaa rahvusparkides, et neid siis riigile ära anda.

Erakordse äriplaani autor on Erametsa Halduse omanik, nüüd 37aastane Margus Kübar. Ta kuulub Selide dünastia lähiringi, osaledes ühistes ärides nii Neinari, tema poja Kristo kui ka venna Antiga.

Eesti Ekspress selgitas alapealkirja all "Seli grupeering" asjade käiku: üks muutis seadust, teine andis laenu, kolmas ja neljas vahetasid riigiga maid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. March 2009, 15:03
Otsi:

Ava täpsem otsing