Selle aasta kõige vingem börsiralli

12. märts 2009, 06:58

Teisipäev oli aktsiatele üle maailma
erakordselt päikeseline. USA turg pani kirja lausa oma parima tõusu terve selle
aasta 2,5 kuu jooksul ning optimismi jätkus mujalegi.

Konkurentsitult suurima staarina lendas kõige kõrgemalt Citigroup. Endise USAs turuväärtuselt suurima panga, mis nüüd on küll viiendale kohale vajunud, juht Vikram Pandit kirjutas töötajatele, et selle aasta kaks esimest kuud on olnud üle ootuste kasumlikud ning tegemist on kõige parema kahe kuuga alates 2007. aasta kolmandast kvartalist. Kui kõrvale jätta mõnede varade mahakandmine, on perioodi käive Vikrami sõnul tervelt 19 miljardit dollarit.

Samas on tegemist viimase aja ühe suurema murelapsega, mille ülevalhoidmiseks on valitsus juba kolm korda pangale kokku 45 miljardi dollarilise uue kapitaliga appi tõtanud ning lisaks garanteerinud 300 miljardi eest varasid. Citigroupi kasumlikkus võiks viidata sellele, et abipaketid tõepoolest töötavad, mis on hea uudis kõigile abisaajatele ning muidugi pikisilmi börsitõusu ootavatele investoritele.

Pandit kiitis panga stabiilset deposiidibaasi ja tugevat teenistust nõustamisteenustelt, mida näitab ka Reutersi antud esikoht ühinemiste ja ülevõtmiste edetabelis, mille kohaselt on Citi sel aastal nõustanud juba 37 tehingut, mille väärtus on 138,3 miljardit dollarit. Teise koha pälvinud Morgan Stanely on küll kirja saanud 53 tehingut, kuid vaid 136,2 miljardi dollari eest.

Kõikide heade uudiste kombinatsioon pani aktsiainvestorite jäätunud südamed sulama ja hirmu taanduma ning viis Citigroupi aktsia hinna teisipäevasel kauplemisel üle 38 protsendi plussi. See on suurim päevane hüpe pärast 24. novembrit eelmisel aastal, mil valitsus suurpangale õla alla otsustas panna ning aktsia eufooriliselt pea 58 protsenti kerkis.

Eilne suur tõus näitas, et tegelikult investoritel raha on, aga seni on nad lihtsalt närviliselt selle otsas istunud ning oodanud börsi viimset päeva. Ka väike hea uudis (ilma auditeeritud aruande ja paberkujulise tõestuseta) paistab olevat piisav valguskiir masendavas pimeduses.

Kindlust lisas ilmselt ka teade USA väärtpaberijärelevalveameti kohtumisest järgmisel kuul, kus arutatakse n-ö uptick-reeglit, mis ohjeldaks aktsia hinna langusele mängivaid spekulante. Reegel keelab aktsia vastu panustamise, kui aktsia kaupleb eelmise päeva sulgemishinnast madalamal, mistõttu annaks see hindadele teatava toe kerkimiseks.

Citi ei olnud oma hiilgava liikumisega kade ning haaras tõusutuulega kaasa ka teised pangad. Bank of America tuiskas peaaegu 28protsendilisele tõusule, Morgan Stanely ei jäänud enam kui 26protsendilise tõusuga kaugele maha ja ka JPMorgan püsis kannul peaaegu 23protsendilise lennuga.

Kuigi konkurentsitult enim kerkis finantssektor, nautisid rohelust ka kõik teised valdkonnad.

General Electric tegi viimase 29 aasta suurima hüppe, kerkides peaaegu 20 protsenti, ning maailma suuruselt teine kontoritarvete müüja Office Depot tuhises pea 56protsendilisele tõusule pärast paljulubavat kasumihoiatust.

Vaid 13 aktsiat S P 500 indeksis lõpetas üleeile miinuses, 22 ettevõtet teenis vähemalt 20 protsenti ning üle 10 protsendi kerkis 147 ettevõtet. Dow Jonesi tööstuskeskmises jäid plussi kõik aktsiaid.

Kuigi oleks tore arvata, et nüüd on langused langetud ja jääb üle vaid tõusta, ei pruugi see veel päris põhjendatud lootus olla.

Suure tõenäosusega on tegemist ühe järjekordse põrkega, millele järgneb langus. JPMorgani tehnilise kauplemise strateeg Michael Krauss ennustas, et S P 500 indeks kukub praeguselt 719,60-lt 650 punktile mõne päevaga, misjärel rallib taas kaks-kolm nädalat ning jõuab 765 punktile. Maiks prognoosis Krauss tehniliste näitajate toel aktsiaindeksi väärtust vahemikku 600-650 punkti.

Aktsiatel on ilmselt raske 12 aasta madalaimalt tasemelt äratõugatud suurel lennul püsida ning volatiilsus jääb suure tõenäosusega endiselt suureks, aga väikese lootuskübeme annab see imeline tõus päris kindlasti. Kõik ei ole veel kadunud.

Martin Hendre, GILD Bankersi privaatpanganduse juht

Citi teade saatis turud lühiajaliselt pöördesse ootuses, et ka teiste finantsasutuste tulemused võivad olla eeldatust paremad. Siiski jätkusuutliku pikemaajalise trendimuutusega siin tegemist ei ole. Piltlikult öeldes on kriisi jooksul riskantsematest varadest väljunud rahamass nagu paisjärv, mille tammivärav ootamatult positiivsete signaalide puhul kiirelt üles tõstetakse, ent mis halva üldmajanduspildi taustal üldiselt sama kiiresti tagasi alla lastakse. Üks võtmenäitaja, mida pangandussektorisse sisenemise ajastamisel vaadata, on mittetöötavate laenude kasvu aeglustumine. USA ja ELi pankade koondandmete põhjal seda praegu öelda ei saa.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. March 2009, 06:58
Otsi:

Ava täpsem otsing