Swedbank Balti uus juht on ühe kriisi juba üle elanud

12. märts 2009, 10:00

Eile Tallinnas viibinud Swedbank Balti uus
juht Håkan Berg on mees, kellel on vahetu kogemus Rootsi 90nendate alguse
panganduskriisist. See kogemus kulub nüüd Balti riikides ära.

Intervjuu

* IMF ütleb oma hinnangus Eesti finantssüsteemi stabiilsusele, et Balti riikide majanduskriis alles hakkab Rootsi panku mõjutama. Kui hulluks võivad asjad minna?

Kui ma oskaks öelda! Balti riikide majanduses tekkinud tasakaalutuse probleemid on sarnased Rootsi 90nendate aastate alguse kriisile, kuid täna on lisaks veel ülemaailmne kriis, millist pole nähtud aastakümneid. Kõik sõltub sellest, kuidas maailmamajandus areneb. Prognoose on raske teha – kõik senised prognoosid on osutunud valeks.

* Kui hästi on Swedbank halbadeks aegadeks Balti riikides valmis?

Erkki Raasuke ja tema meeskond on pikka aega halbadeks aegadeks valmistunud. Nii kuidas olukord nõuab, nii tuleb improviseerida ja reageerida. Kõige tähtsam on panga klientidega koos halvad ajad üle elada. Esiteks tahan keskenduda kriisist tulevatele väljakutsetele. Teiseks panga strateegilisele positsioonile ajaks, mil majandus jälle tõusule pöörab. Kolmandaks tahan rõhutada, et Swedbank on rahvusvaheline firma ja Erkki Stockholmi minek ja minu tulek Balti riikidesse on osa panga rahvusvahelise aspekti arendamisest, kontserni ressursi paremast ärakasutamisest.

* Mida plaanite teha kinnisvaralaenude suure osakaaluga?

Oleme siin regioonis suur pank, kümme aastat oleme nautinud kiiret kasvu, nüüd tuleb ka langusest läbi tulla. Ükskõik, kas tegemist on kinnisvaralaenude või muude laenudega - mida varem kliendid probleemidest teada annavad, seda paremad võimalused on lahenduste leidmiseks. Aga mõnda aega on kõigil valus.

* Kas Eestis on nagu Rootsis plaan probleemsed varad n.ö halba panka panna?

Vara öelda, analüüsime alles. Püüame probleemid võimalusel lahendada, vara sundvõõrandamine on kõige viimane asi. Eesmärk ei ole reorganiseerida, vaid leida lahendus. Hea, et istume Erkkiga samas juhtimistiimis. Saan kasutada tema kogemusi ja lisada sellele oma kompetentsi.

* Kas nüüd on tulemas suuremad mahakandmised?

Me ei plaani muutusi provisjonide tegemisel. Aga kõik sõltub arengutest väliskeskkonnas. Rootsi kogemus ütleb, et suuremad riskid on äriklientidega.

* Kas teie stsenaariumis on ka devalveerimine?

See on Eesti poliitikute otsus. Meie püüame improviseerida, mis iganes stsenaarium kujuneb, see pole fookuses.

* Mida ütlete Rootsi kriisikogemusest Eesti ettevõtjatele?

Oluline on pangaga tihedalt ühendust pidada, kiiresti teada anda, kui probleemid tekivad ja varakult lahendusi otsima hakata. Valmis tuleb olla erinevateks stsenaariumideks.

* Kuidas loote usaldust, mullu elasite üle minikriisi?

Tööga, lubaduste pidamisega, pikaajaliste suhetega.

* Kui hästi tunnete Balti riike?

Viimastel aastatel, kui vastutasin siseauditi eest, olen Balti riikides palju ringi sõitnud, kuid õppida on veel palju. Siin on kompetentne meeskond. Sellega, et Erkkist saab Swedbanki finantsjuht, ekspordime Stockholmi väga hea Balti riikide tundmise. Loodetavasti toome ka Balti riikidesse kasuliku Rootsi kogemuse.

* Milline kogemus Rootsi kriisist Balti riikides ära kulub?

Igasugune kogemus on kasuks, kuid teisalt ei saa täiesti sellele tugineda, kuna ükski olukord pole täpselt sama, mis eelmine. Tahame olla pikaajaline tegija juhtivas positsioonis.

* Swedbank on Rootsis sellise kriisi juba läbi elanud, sisuliselt tegi pank laenuralliga kaasa minnes teist korda sama vea?

Tuleb silmas pidada, milline tegija Swedbank turul on. Oleme domineerivas positsioonis nii Rootsis kui juhtival kohal Balti riikides. Nii heas kui halvas oleme osa ühiskonnast. Ja nii ulatuslikku globaalset majanduskriisi ei osanud keegi ette näha. Mündil on ka teine külg – kiire kasv ei olnud ainult paha. Nüüd tuleb ka torm üle elada. Ühel päeval pöörab majandus jälle tõusule. Valitsused on väga jõuliselt sekkunud, sellel peab mõju olema. See ei ole veel maailma lõpp. Me oleme siin pikaks ajaks.

* Kus end Balti riikides sisse seate?

Mu töötuba on nagu Erkkilgi oli, Tallinnas, kuid hakkan sõitma kõigi kolme riigi vahel. Swedbankile on oluline, et pangandus on kohalik äri. Eestis juhib seda Priit, Vilniuses Antanas ja Riias Maris. Mina ei plaani sekkuda kohalikku panga juhtimisse. Annan oma panuse uute ideede genereerimisse, probleemide lahendamisse, koordineerin. Peret ma siia ei too. Minu pere on neli täiskasvanud poissi ja neil on üsna ükskõik, kus ma elan või olen.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. March 2009, 13:01
Otsi:

Ava täpsem otsing