Bill Gates jäi troonile

Romet Kreek 13. märts 2009, 00:00

Bill Gates on jätkuvalt maailma rikkaim inimene. Hõbe ja pronks vahetasid mullusega võrreldes kohad.

Edetabeli eesotsas suuri üllatusi ei olnud. Kõige rikkam on endiselt Microsofti looja Bill Gates, kelle vara kahanes aastataguselt 58 miljardilt dollarilt 40 miljardile. 78aastane Warren Buffett tõukas teiselt kohalt kolmandale Mehhiko rikkaima inimese Carlos Slim Helu. Buffetti vara sulas 62 miljardilt dollarilt 37 miljardile. Slimi vara Telefonos de Mexico näol kukkus 60 miljardilt dollarilt 35 miljardile dollarile. Kolm rikkaimat kaotasid kolme peale aastaga rikkust 68 miljardit dollarit.

Raketina sööstis üles Oracle'i suuromanik Larry (Lawrence) Ellisson. Mullu oli ta 14. kohal, nüüd aga tõusis neljandaks. Tema rikkus kahanes 25 miljardilt dollarilt 22,5 miljardile dollarile, kuid aasta varem tema jalus olnutel oli varanduse kadu suurem.

Kui mullu oli Forbesi maailma rikkaimate inimeste nimekirjas 1125 miljardäri, siis nüüd on neid järel vaid 793. Miljardäride rikkus sulas 4,4 triljonilt dollarilt 2,4 triljonile. Keskmine miljardäri rikkus kahanes 3,9 miljardilt 3 miljardile dollarile.

Rikkus kasvas vaid 44 miljardäril, sealhulgas Brasiilia rikkaimal inimesel Eike Batistal. Viimane kasvatas varanduse 6,6 miljardilt dollarilt 7,5 miljardile, mis tõi kaasa tõusu 142. kohalt 61ndaks.

Riskifondi juhi John Paulsoni varandus kahekordistus 6 miljardile dollarile, mis tõstis tema asetuse 368. kohalt 76ndaks.

Verivärskeid miljardäre lisandus vähe, vaid 38 (aasta varem lisandus neid 226). Uutest superjõukatest 64 protsenti on end ise üles töötanud, mitte päranduse abil rikastunud.

Moskva ei ole enam miljardäride pealinn. 12 kuu eest möödus Moskva New Yorgist miljardäride arvukuselt ning muutus maailma miljardäride pealinnaks. Aasta tagasi elas Moskvas 74 miljardäri New Yorgi 71 vastu. Et aga toorainebuum on asendunud kukkumisega ja Venemaa majanduselu on kängunud ühes aktsiate langusega, on paljud venelased kaotanud miljardäri staatusese. Nüüd elab New Yorgis 55 miljardäri Moskva 27 vastu. Kaks kolmandikku Vene miljardäridest ehk 55, kes veel läinud aastal olid miljardärid, enam eksklusiivsesse klubisse ei kuulu.

Euroopa rikkaim inimene oli Šveitsis elav Rootsi kodakondne Ikea omanik Ingvar Kamprad.

Tarkvaravisionäär, 53aastane Bill Gates on maailma rikkaim mees vaatamata sellele, et kaotas 12 kuuga 18 miljardit dollarit.

Igapäevasest Microsofti juhtimisest taandus ise varanduse loonud Harvardi ülikoolist välja kukkunud ärimees mullu suvel, et pühendada oma talent ja raha Bill & Melinda Gates Foundationi juhtimisele. Selle organisatsiooni varade maht oli jaanuaris 30 miljardit dollarit.

Gates otsustas tänavu suurendada annetusi 15 protsenti, 3,8 miljardile dollarile. Raha läheb arenevates riikides näljahädaga võitlemisele, USA koolides hariduse parandamisele ja vaktsiinide loomiseks võitluseks malaaria, tuberkuloosi ja aidsiga.

Gates müüb igas kvartalis Microsofti aktsiaid, et rahastada oma investeerimisäri Cascade. Gatesi varandusest enam kui pool on investeeritud väljapoole Microsofti. Microsofti aktsia on 12 kuuga kukkunud 45 protsenti.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:59
    Otsi:

    Ava täpsem otsing