Paljasjalgne morna-kuninganna Linnahallis

Mari Hiiemäe 13. märts 2009, 00:00

Üle pika aja on legendaarne aafrika lauljatar Ces?ria Évora taas rivis, et kontserte anda. Viimastel aastatel on 1941 sündinud diiva maadelnud terviseprobleemidega, mistõttu on ta mastaapsema kontserttegevusega vahet pidanud. Nüüd on Évora taas suuremal Euroopa-tuuril, mille käigus külastab ta esimest korda ka Eestit.

Madalahäälne Ces?ria Évora on pärit Roheneemesaarte (Cabo Verde) pisiriigist - see on Atlandi ookeanis paiknev saareriik Aafrika lääneranniku lähedal, mis ajalooliselt on kuulunud Portugali koloniaalmaade hulka. 1975. aastast on vähem kui poolemiljonilise rahvaarvuga Roheneemesaared aga sõltumatu riigike.

Évora artistikarjääri aluseks on Cabo Verde rahvuslik muusika morna, mis tänu riigi pikaajalisele seotusele Portugaliga on suuresti mõjustatud Portugali muusikatraditsioonidest ning fado'st.

Kuigi morna laulmiseks kasutatakse põhiliselt portugali keelt, on see unikaalne nähtus. Oma sünnimaa Cabo Verdega on morna umbes samavõrd tugevasti seotud nagu tango Argentina ning rumba Kuubaga.

Ces?ria Évora on rahvusvaheliselt tuntuim morna-laulja, kuid mitte ainult. Lisaks morna'le, mis oma hingestatud olemuse poolest sarnaneb mõõdukal määral bluusiga, kasutab Évora oma kontsertidel ka latiinomuusika ainest ning tangorütme.

Oma lauljakarjääri alustas Aafrika külje alt pärit naisterahvas kõrtsilauljana esinedes vähetuntud klubikestes ning kohaliku tähtsusega lavadel. Esimene suur tunnustus Évora muusikale tuli pärast albumite "Mar Azul" (1991) ning "Miss Perfumado" (1992) ilmumist, millest viimane tõusis kuldplaadi staatusesse.

Pärast esimest Grammy auhinda albumi "Cabo Verde" eest sai Évora tuntuks nii siin kui ka sealpool Atlandit. Grammysid on Évora pälvinud viis, hulgaliselt on ta saanud ka muid tunnustavaid muusikaauhindu.

Oma muusikas rõhub Évora lihtsusele ning naturaalsusele. Lauljanna on välja teeninud paljasjalgse diiva nimetuse, kuna oma esinemistel ta kingi ei kanna.

Ka Évora muusikat on lihtne ning kerge kuulata. Tema laulud räägivad sageli koduriigi Cabo Verde ühiskonnaoludest ning ajaloost, orjaaegadest ning emigratsioonist. Muusika on veidi melanhoolne ning nostalgilise maiguga, kuid seda vahetumalt ning siiramalt diiva esinemine mõjub.

Eestisse tuleb Évora esinema kaheksaliikmelise saateansambliga, milles annavad tooni klaver, havai kitarr, akordion, viiul ning klarnet.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:00

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing