Urmas Sõõrumaa, osav niiditõmbaja

ÄP 13. märts 2009, 00:00

Nädalapäevad tagasi oma esikohta Äripäeva koostatud mõjukate edetabelis kommenteerides ütles ehitusettevõtja Toomas Annus, et "kahetsusväärsel kombel on Äripäev oma analüüsiga Eesti tegelikust elust sama kaugel kui Maa Kuust".

Märtsi alguses Äripäeva lugejate poolt Eesti mõjukaimaks inimeseks valitud, Äripäeva mõjukate edetabelis aga esikolmikust napilt välja, neljandaks jäänud ärimehe Urmas Sõõrumaa tegevus kinnitab arvamust temast kui osavast niiditõmbajast ning selle kaudu ühtlasi meie mõjukate pingerea koostamiseks valitud metoodika paikapidavust.

Sõõrumaa aktiivsus on silmatorkav. Kergem on nimetada valdkondi, kus ta kaasa ei löö, tema tegevushaare on väga lai - ta on Eesti Tenniseliidu esimees, kuulub Audentese omanikeringi. Samuti on ta koos mitme teise ärimehe ja Tallinna linnavalitsusega Rocca al Mare suurhalli omanik. Sõõrumaa lööb kaasa Saaremaa sihtasutuses, Olümpiakomitees, Aadu Luukase sihtasutuses… Kõiki riigikogus esindatud suuremaid erakondi toetades on ta oma suhetevõrgustikuga sidunud eri maailmavaatega poliitilised jõud, mis võimaldab tal sõna sekka öelda ka poliitilistes otsustes.

Teisisõnu on iga tema väljakäidud rahatäht teeninud kindlat eesmärki - sidunud otsustajatega ja viinud teda ennast õigel ajal õigete "nuppude" juurde, mida liigutades on ta kindlustanud end n-ö igaks elujuhtumiks.

Üks neist "nuppudest" oli koht Eesti Energia nõukogus. Seal tegutsedes sillutas Sõõrumaa teed oma eraärile - Väo elektrijaamale, millest kujunes konkurent Eesti Energia omanduses olevale Iru soojuselektrijaamale. Väo jaama käivitades viis Sõõrumaa riigifirmast kaasa ka mitu tippjuhti. Nüüd müüs Sõõrumaa oma osaluse Väo jaamas prantslastele. Tema (ja tema äia) algne investeering oli miljardi ringis. Pole teada, kas ka müügist saadav summa ulatub sinnakanti - aeg pole müügiks hea.

Tehingut sundis tagant arvatavasti sama häda, mis on praegu paljudel - rahavajadus. Sõõrumaale kuuluva U.S. Invest ASi võlakirjade (kokku 184 miljoni krooni väärtuses) lunastamistähtaeg kukub 8. aprillil. U.S. Invest on üks OÜ Versus Investi omanik. Ja sellele firmale kuuluva Hugo Bossi kaupluse varad arestis hiljuti võlgade pärast Tallinna lennujaam. Kokku on Sõõrumaal võlgu juba üle kahe miljardi. See on taust.

Olulisem on, et Sõõrumaa investeering tasus ära, selle sihtkoht oli õigesti rihitud - rahaks pööratav. Tänu suhetevõrgustikule, õigete niitide tõmbamisele. Eesti Energia nõukogus pani Sõõrumaa enda jaoks kehtima n-ö energia jäävuse seaduses.

Raha on tal vahend aktiivseks eluks, see ei teki ega kao, on kogu aeg olemas, liigub ühest ärist teise, turgutab muud valdkonda või sillutab parteikassade kaudu teed uutele äridele ja sidemeile.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:59
    Otsi:

    Ava täpsem otsing