Ammu rikastunud pank väga pahane Briti pankade peale

13. märts 2009, 10:44

Privaatpanga C. Hoare Co juht
Alexander Hoare ei ole rahul sellega, mis panganduses on toimunud ja toimumas,
vahendab Bloomberg.

Tema kauge esivanem osales suursuguses varajases börsimullis. Henry Hoare teenis praeguses vääringus 1720ndatel South Sea mulliga 1,6 miljonit naela. See mull viis tuhanded inglise perekonnad pankrotti.

Parlament võttis 1720. aastal vastu nn lõunamereseaduse, mis andis South Sea Companyle monopoolse õiguse kaubelda Lõuna-Ameerikaga. Aktsia hind hüppas toona jaanuari 128 naelalt juuliks 1050 naelale, et kukkuda detsembriks sajale naelale. Paljud härrasmehed, sealhulgas teadlane Isaac Newton, kaotasid oma säästud. Hoare omandas aktsiad, kui need tõusid, ja müüs kukkumise alguses. Pank teenis 19 000 naela ehk praeguses rahas umbes 1,6 miljonit naela.

"Hoia asjad lihtsana," ütles Alexander Hoare intervjuus Bloombergile 180aastases C. Hoare Co pangakontoris Londonis Fleet Streetil. "Võta vastu hoiuseid ja anna laenu inimestele, kes suudavad laenu tagasi maksta," lisas ta.

See on õppetund, mida Royal Bank of Scotland oleks pidanud õppima, ütles 46aastane Hoare, kelle perepank alustas 1672. aastal. Praegu on sellel umbes 10 000 kundet.

"Lõhkuge pank tükkideks ja laske üksustel omavahel konkureerida," ütles ta naabruses asuvate National Westminster Banki ja Couttsi kohta, mis kuuluvad Royal Bank of Scotlandile. "Väiksemad ja kohalikud pangad pälvivad kundedelt palju suuremat rahulolu, teenivad raha aktsionäridele ja ei tüüta valitsust päästmisesoovidega," märkis ta.

Ka Lloyds Banking Group, mis võeti riigi kontrolli alla pärast HBOSi ostmist, tuleks tema arvates laiali saata. "Kui te vaatate näiteks hea panga Lloydsi koos HBOSiga, siis see on halb konkurentsile, halb klientidele, see oli halb aktsionäridele ja on väga halb maksumaksjatele," ütles Hoare.

Hoare sõnul peab tema nüüd tasuma teiste pankade vigade eest. Tema pank ja teised maksavad kinni valitsuse plaani kindlustada hoiuseid, kuna Bradford Bingley ning Islandi pangad Kaupthing Bank ja Landsbanki Islands pankrotistusid. Valitsus pani liiga suure koormuse maksumaksjate õlule ja karistab panku, mis suutsid raskusi vältida.

"Meie oleme keskendunud oma ärile 300 aastat ja ühel päeval kukuvad mingisugused Bradford Bingley ja Islandi pangad kokku ja meile esitatakse nende päästmise arve," ütles ta. "Suund, kuhu me liigume, on rohkem hoiuste kaitset, rohkem regulatsiooni, rohkem riigi osalust – need küll ei ole asjad, mis paneksid Londoni üle uhkust tundma," märkis pankur.

Hoare pangamaja on seni kriisist võitnud, kuna hoiuste maht on kasvanud 1,8 miljardile naelale. MF Global Securitiese analüütik Simon Maughan ütles, et hoiuste kasvu põhjuseks on eksklusiivselt rikaste kundede teenindamine. Ta lisas, et panga ajaloole ei ole mõju avaldanud laiemal pangandusturul toimunud sündmused.

Hoare nõustus, et nad on nišipank ja on kaotanud võimalusi kasvada. "Me suutsime maha magada tööstusrevolutsiooni," tunnistas ta.

Me tahame jääda väikseks, ütles Hoare. "Kui meie äri kasvab nii suureks, et perekond enam hakkama ei saa, oleme me läbi kukkunud. Minu töö on hoolitseda selle eest, et pank jääks väikseks ja kauniks," sõnas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. March 2009, 13:10
Otsi:

Ava täpsem otsing