Linnade Liit : Omavalitsused kaotavad 2,5 miljardit krooni

16. märts 2009, 10:47

Eesti Linnade Liidu tegevjuhi Jüri
Võigemasti sõnul kaotavad linnad vallad valitsuse kärbete ja majanduskriisi
tõttu oma rahakotist otseselt üle 2,5 miljardi krooni, samas kui Euroopa
valitsused suurendavad kriisiajal omavalitsuste tulusid.

Pressiteates ütleb Võigemast, et valitsus on viimase aasta jooksul linnade ja valdade rahakotti kärpinud tegelikult juba enam kui kolmel korral, sealhulgas on kolmas ehk viimane kärbe lausa topeltkärbe. Eriti jõhker on tema sõnul omavalitsustele nendele riigi poolt üle antud ülesannete täitmiseks ette nähtud üksikisiku tulumaksuosa protsendi vähendamine. „Isegi Soome riik ei teinud midagi sellist oma lama ehk majanduskriisi ajal,” lausus Võigemast. „See on valitsuse poolt nii äärmuslik samm, et seda on lausa raske uskuda. Sisuliselt tõstetakse nii osa linnade valdade rahast riigieelarve tasakaalu nimel riigi tasku. Samas peavad linnad vallad teenuseid oma elanikele edasi osutama.”

Ka Paide linnapea Kersti Sarapuu sõnul on valitsus pannud vallad ja linnad väga raskesse olukorda. „Peame rakendama päris karme meetmeid,” lausus ta. ”Kõike tuleb kärpida ja mitmeid teenuseid vähendada. Valdkonniti kannatab näiteks lasteaedade ja koolide ülalpidamine, huvikoolid, spordiklubid, teede tänavate hooldus jne.” Ka Rae vallavanema Raivo Uukkivi sõnul paneb valitsus linnad ja vallad oma kärpeotsustega sisuliselt „tanki.” „70% elanikele osutatavatest teenustest osutatakse ju n.ö kohapeal linnade valdade poolt,” lausus ta. „Nüüd saavad just need teenused suurima löögi. Kõige suurem sigadus on ka see, et omavalitsustel keelati ka laenuvõtmine.”

Jüri Võigemast loetleb ka detailsemalt ütles valitsuse kärped : Näiteks on valitsus kaotanud ära riigipoolse toetuse lasteaedadele 224 miljonit krooni, teede hoolde vahendite kärbe on 455 miljonit krooni, haridustoetuse kärbe 215 miljonit krooni, omavalitsuste tasandusfondi kärbe 300 miljonit krooni ning omavalitsuste tulumaksuosa ehk tulubaasi kärbe 300 miljonit krooni, kultuurivaldkonna jm. kärped 300 miljoni krooni. Lisaks kannatavad omavalitsused majanduslangusest tulenevate tulude vähenemise tõttu, sest üksiksiku tulumaksu laekumine nende eelarvesse väheneb umbes 730 miljonit krooni võrra jne.

Samas Euroopa riikide valitsused täna pigem suurendavad linnadele ja valdadele tegutsemiseks ette nähtud raha, et tagada tööhõivet. Rootsis arutatakse rahandusministeeriumi koostatud abipaketti omavalitsustele töökohtade säilitamiseks linnades ja valdades.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. March 2009, 10:47
Otsi:

Ava täpsem otsing