Paberipuu viimase kahekümne aasta odavaim

18. märts 2009, 15:54

Paberipuidu hind maailmaturul langes
eelmise aasta viimases kvartalis rekordiliselt – sellist langust pole nähtud
viimase kahekümne aasta jooksul.

Wood Resources Quaterly (WRQ) raport ütleb, et paberipuidu maailmaturu keskmise hinna indeks langes eelmise aasta viimases kvartalis nii tugevalt, et viimati täheldati sellist langust 1988. aastal.


Okaspuu paberipuidu keskmine hind langes eelmise aasta viimases kvartalis 12%. Tegelik hinnalangus mitmetel turgudel oli oluliselt suurem, sest keskmist arvutatakse USA dollarites, mis teiste valuutade suhtes tuntavalt tugevnes. Paberipuidu hind USA lääneosas langes kuue kuuga 22%.


Lehtpuu paberipuu keskmine hind langes 11%, mis oli madalaim hind alates 2007. aasta teisest kvartalist. Tšiilis langes eukalüpti paberipuidu hind viimase 12 kuuga pea 40%, jõudes viimase nelja aasta madalaimale tasemele. WRQ analüüsitavate regioonide seast on just Tšiilis kõige madalamad tselluloosi hinnad.


Paberipuidu maailmaturu keskmise hinna indeksi leidmiseks analüüsib WRQ 17 regiooni puidu hindu. Analüüsitavad regioonid moodustavad kokku 85–90% maailma puidust toodetud tselluloosi tootmisest. Kuna puidu hind moodustab umbes 40–50% kogu tselluloosi tootmisese kulust, siis tihti kasutatakse puidu hinnataset ettevõtte või regiooni konkurentsivõime hindamisel.
Eelmise aasta neljas kvartal oli sünge kogu maailma metsandusele. Kõik hinnaindikaatorid olid languses, sealhulgas tselluloosi, paberi, saematerjali ja puitplaatide hinnad. Vähenesid ka saepalgi, paberipuidu ja puitlaastu hinnad. See oli hea uudis tootjatele, ent vähendas metsaomanike soovi metsaraieks. Ainsana suutsid head hinda säilitada pelletitootjad, sest sellele oli jätkuvalt suur nõudlus, eriti Euroopas.


Jätkuv tselluloosi ja paberi nõudluse langus terves maailmas sunnib tootmisvõimsuste täiendavale ajutisele või püsivale vähendamisele ning võib arvata, et paberipuidu hind jätkab langust ka käesoleval aastal.


Tõlgitud ajakirjast Wood Resource Quarterly

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. March 2009, 15:54
Otsi:

Ava täpsem otsing