Talleggi võimuses pole Soome võimalikku munapõuda leevendada

ÄP 19. märts 2009, 00:00

"Seda sööta, mis arvatavalt Soomes puhangu tekitas, Eestis kasutatud ei ole," kinnitas Eesti veterinaar- ja toiduameti juht Ago Pärtel. "ELi teavitussüsteemi kaudu informeeriti meid kohe ja Soome sulges ekspordi ja muud taudi levikut võimaldavad teed."

Soome toidukontrolliamet Evira oli teisipäeva õhtuks haigusjuhte leidnud kümnest kanalast ja asutuse arvates võib iga viies kanala 200 uuritu hulgast taudi poolt saastatud olla, vahendas Turun Sanomat.

Salmonellatekitajat on leitud ka ühest sigalast.

Halvimal juhul tuleb kanalaid saneerida ja sadu tuhandeid kanu hukata, mistõttu Soome võib lihavõttepühade ajal munapõuda sattuda. Nii tootjate kui ka pakendajate esmased vältimatud saneerimiskulud katab toidukontserni Raisio kindustus.

Talleggi juhatuse esimees Teet Soorm ütles Äripäevale, et paraku ei ole nende võimuses soomlasi ähvardavat munapõuda leevendada. "See on võimatu," vastas Soorm küsimusele, kas Tallegg kavatseb munadepühade ajal suurendada eksporti Soome.

"Meie toodangu maht aastas on alati konstantne number ja me ei saa hüppeliselt oma tootmismahtu suurendada. Bioloogiline protsess ehk munemine ei ole vorsti pritsimine või juustu tegemine. Ükski kana ei hakka munema kahte muna ööpäevas, muna kukub iga 25 tunni tagant," selgitas Soorm.

Talleggis avastati salmonelloos 2005. aastal. Nakkuse leviku vältimiseks sulges ettevõte haudejaama ja tapamaja. Nakkus levis vaid broilerite hulgas, munakari ei haigestunud. 2005. aastal sai Tallegg salmonelloosi tõttu 36 miljonit krooni kahjumit ja käive vähenes 70 miljoni krooni võrra.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing