Ekspordi garanteerimise seadus jäi teistkordselt heakskiiduta

19. märts 2009, 09:49

Justiitsministeerium jättis teistkordselt
kooskõlastamata majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi esitatud ekspordi
riikliku garanteerimise seaduse eelnõu, kuna selles olid väga tõsised
juriidilised puudujäägid, teatas ministeerium.

"Ülemaailmse majanduskriisi tingimustes on valitsustel kindlasti kohustus kohelda ettevõtteid erinevalt võrreldes tavasituatsiooniga, kuid see ei tähenda, et maksumaksja raha võiks kasutada ebaefektiivselt, veelgi hullem, korruptiivselt," ütles justiitsminister Rein Lang.

Langi sõnul kehtivad Euroopa Liidus ettevõtetele riigiabi andmiseks väga selged reeglid ning Euroopa Komisjonil on tulnud korduvalt korrale kutsuda riike, mille valitsused on üritanud läbipaistmatult ja subjektiivselt toetada teatud ettevõtteid.

"Enamasti on selliste toetuspakettide tagant välja tulnud korruptiivsed sidemed pankurite, firmaomanike ja valitsevate poliitikute vahel. Eesti ei peaks kindlasti minema seda teed vaid ergutama oma majandust läbipaistvate ja võrdseid võimalusi andvate meetmete teel," sõnas justiitsminister.

Lang rõhutas, et ekspordi riiklik toetamine peaks toimuma täiendavate laenugarantiide andmise vormis. "Ettevõtted, kes on oma tegevuse suunanud põhiliselt välisturgudele, vajavad sageli pikaajalist finantseerimist, milleks neil ei pruugi olla piisavalt omatagatisi," selgitas Lang. "Just nendel juhtudel saab riik läbi ekspordi toetamise mehhanismi ettevõtjaid abistada. See aga ei tähenda, et riik peaks enda kanda võtma kõik riskid, mis on tingitud Eesti ettevõtete tegutsemisest välisturgudel."

Ministri sõnul on Eestile toonud majandusedu just ettevõtjate võrdne kohtlemine, samas kui niinimetatud rahvusliku kapitali soosimine ja subsideerimine, millega reeglina kaasneb korruptsioon, on jätnud mitmed Eesti saatusekaaslased oma majandusarengus meist kaugele maha.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. March 2009, 09:49
Otsi:

Ava täpsem otsing