Julged Eestisse uskuvad investorid

Raivo Sormunen 20. märts 2009, 00:00

Tänane Äripäev võtab ette investorid, kes on suure osa oma (ettevõtlusega) teenitud rahast suunanud Tallinna börsile ning kes pole suurte kaotuste järel saba jalge vahel siit minema jooksnud. Võtaks nende julguse ees mütsi maha.

Tõsi, üksjagu julgeb neist tunnistada, et magas aktsiate õige müügiaja maha. Kuid õnneks pole keegi neist löönud käega, vaid loodetakse, et paremad ajad on veel ees ning praeguste investeeringute väärtus võib väga lühikese aja jooksul mitmekordistuda.

Võtame näiteks Arco Vara suurimaks omanikuks kerkinud ning investorite TOPi võitnud suurärimehe Toomas Tooli. Võrreldes börsiletulekuga on kinnisvaraarendaja aktsia langenud enam kui 95% ning kaupleb minu arvates tasemel, kuhu sisse on arvestatud vähemalt 50protsendine pankrotirisk. Ning Arco Vara pole ainus, mille aktsiahind peegeldab investorite viimse piirini viidud hirmu ja teadmatust tuleviku suhtes.

Praegu on vaba raha omavatel investoritel väga hea võimalus soetada märkimisväärne osa ettevõttest soodushinnaga. Kui buumiajal läks 0,1% Olympicu aktsiapaki ostmiseks vaja 15 miljonit, siis nüüd 1 miljon krooni. Millised varad on veel niivõrd kõva löögi saanud kui aktsiad? On ülimalt tõenäoline, et kui meie aktsiaid ei osta, teevad seda mõne aja pärast juba välisinvestorid.

Samas saan ma aru ka neist, kes suure kaarega börsist mööda käivad ja aktsiatest rääkida ei taha. Kaks viimast aastat on väärtpaberid järjepidevalt langenud ning kes see soovib kahaneva hinnaga vara ikka osta. Selge on aga see, et negatiivne trend pole igavene. Nii nagu aktsiaturud ennetavad halbu aegu, ennetavad nad ka halbade aega lõppu ning uue majandustsükli tõusu algust.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:00
    Otsi:

    Ava täpsem otsing