Sun ja IBM peavad plaane pulmaks

Silvia Viidik 20. märts 2009, 00:00

Ülevõtmiste hooaeg on tõepoolest tuure lisamas, sest kolmapäeval hakkas levima info, et International Business Machines (IBM) on üle ostmas konkurenti, programmeerimiskeele Java loojat Sun Microsystems't, kulutades selleks oma 13miljardilisest rahareservist 6,5 miljardit dollarit.

Suni aktsia loomulikult ei jäänud allkirjastatud tehingut ootama ning tuhises kiiruga 78,87protsendilisele tõusule, samas kui IBM pidi leppima 5,28protsendilise langusega.

"Targad ettevõtted ja need, kes vaatavad praegusest langusest kaugemale ning soovivad end positsioneerida turuliidriteks, on praegu väga agressiivsed," sõnas Globe Equity Research analüütik Trip Chowdhry. Ühe vanimana omalaadsete seas võib IBMi pidada nii targaks kui ka ettevaatavaks.

Nimelt nähakse tehnoloogiamaastiku tuleviku dirigendi rollis nö cloud-tehnoloogiat. See tähendab toodete ja teenuste müüki üle interneti, selle tehnoloogilises mõttes. Ettevõtted ei pea ostma ja hooldama kalleid servereid enda ruumides, vaid võivad teenuse tellida, kasutades pilveteenust, ja andmed töödeldakse hoopis kusagil mujal. Klientide jaoks on tegemist oluliselt odavama ja mugavama lahendusega, mistõttu vaikselt sellele üle minnaksegi.

IDC uuringfirma analüütik Vernon Turner prognoosib pilvetehnoloogia turu kasvamist 2012. aastaks enam kui kahekordseks, millega jõuaks 42 miljardi dollarini. "Cloud- tehnoloogia on üks tulevikuvõimalustest, mida lihtsalt peab ära kasutama, sest see on suund, kuhu turg läheb," lisas Turner.

Lisaks tehnoloogiale saaks IBM ligipääsu ka Sun'i suurele kliendibaasile, millest valdava osa moodustavad valitsusasutused, telekomi- ja finantsettevõtted, kes kõik on juba aastaid tagasi Sun'i kasuks otsustanud ning sellesse tehnoloogiasse kõvasti investeerinud ning seetõttu teiste pakkujate ettepanekuid tagasi lükanud.

Põhjuseid lojaalsuseks lisas kahtlemata ka Suni varasem pikaajaline ideoloogia, mille kohaselt pühendusid nad iga hinna eest vaid enda toodete isoleeritud arendamisele, mis ei lubanud masinatel ühegi teise ettevõtte tarkvara jooksutada ega lisavidinaid ühildada. Kes olid Suni valinud, jäid talle truuks. Kuna viimased aastad on kauaaegset põhimõtet muutnud ja Suni masinad ühilduvad ka teiste ettevõtete toodetega, oleks liidu moodustaminegi lihtsam.

Ülevõtmist lihtsustab ka see, et IBM ja Sun tegutsevad üsna lähedaste konkurentidena. Kui Hewlett-Packard ja Dell arendavad standardiseeritud tehnoloogiat korporatiivsetele andmebaasidele, siis IBM ja Sun on keskendunud firmasisese suletud tehnoloogiaga tippmasinatele. Ost muudaks IBM positsiooni suhteliselt võitmatuks, mis teeb muidugi muret erinevatele õigusorganitele. Ühendatud ettevõte võtaks 42 protsenti kogu serverituru käibest, 65 protsenti Unixi operatsioonisüsteemil töötavate serverite turu omast ja pea poole lintmäluturu käibest.

Kuigi võimalik tehing paistab igati lilleline ja natuke lausa uskumatult hea, võib see siiski veel riske kaaludes ära jääda.

Sun on viimasel kolmel kvartalil teatanud kahjumitest ning analüütikud näevad sama tulemust ka praegusesse perioodi, sest ettevõtte ühed olulisemad kliendid - finantsasutused - on viimase langusega koos ära kukkunud. IBM peaks ühildamisse väga palju raha panema ja umbes miljardi võrra Suni kulusid vähendama, et ta IBM kasumlikkusega sobima hakkaks.

Täiesti erinev on ka ettevõtete töökultuur - kui Suni insenerid võtavad üsna vabalt, kõigepealt teevad midagi ja siis küsivad tagantjärele luba, töötab IBM mõnevõrra vanamoodsamal mudelil. Töömallide ühildamine saab ilmselt olema pikaajaline ja vaevarikas protsess.

Kui tehing toimuks, saaks ta ajalooraamatutesse kui IBMi kõige suurem ülevõtmine ja tähendaks tehnoloogiamaastikul kahtlemata ühe uue aja algust.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:00
    Otsi:

    Ava täpsem otsing