Tartus algab kuues Maailmafilmi festival

Signe Sillasoo 20. märts 2009, 00:00

Dokumentaalfilmidele keskendunud Maailmafilmi festivali programm pakub seitsme päeva jooksul lisaks filmidele vaatamiseks mitmeid näituseid ning võimalust võtta osa mitmesugustest töötubadest.

Festivali direktori Pille Runneli sõnul on festivali põhiprogrammi kõrval tavapäraselt kavas ka eriprogrammid. Fookuses on näiteks prantsuse tuntuima antropoloogiliste filmide tegija Colette Piault' tööd.

Lisaks saab näha ka Eesti dokumentalistika ning Tiibeti eluolu kirjeldavat eriprogrammi. Viimasest annavad ülevaate lisaks Kullar Viimse näitusele "Tema pühadust oodates" ja Leeni Linna filmile "Sõnumitooja" ka Tartusse kohale tulnud Tiibeti mungad, kes esinevad mitmete loengute ja õpetustega, teevad Ravibuda liivamandalat ja tiibeti traditsioonilisi võiskulptuure.

Tiibeti eriprogrammi kavva lülitamisega tahavad korraldajad Runneli sõnul pöörata rohkem tähelepanu ühele maailma kultuurile paljudest, mingit poliitilist tagamõtet sellest otsida ei tasu. "Festivali raames vaatame inimelu maailma eri paigus. Tiibeti teemat ei võtnud me programmi poliitilistel, vaid ikkagi kultuurilistel kaalutlustel. Ja kui ka selle kultuuri esindajad kohal on, siis ma usun, et see on iga festivalikülalise jaoks võrratult meeldejäävam kogemus," arvas Runnel.

Selleaastase põhiprogrammi keskmes on aga filmid, mille märksõnad on naine ja mäng. Esimene, naiste teema, on Runneli sõnul ajastu märk. Suurte ühiskondlike probleemide kajastamise asemel suunduvad filmid üha enam argikogemuse juurde, sellest tulenevalt vaadatakse paljusid probleeme naiste vaatepunktist ja nende jutustatuna.

Mäng aga on üliinimlik tegevus, mis koorus Runneli sõnul teemana välja programmi kokku pannes. "Sageli arvatakse, et dokumentaalfilmid on surmtõsised, ent on ka vastupidiseid näiteid. Ja ka nendest surmtõsistest asjadest ja olukordadest tuleb välja see inimese mängulisus," toonitas ta. Üks selliseid näiteid on film väikesest India poisist Bilalist, kes on oma pimedate vanemate teejuht, kuid samas ka mängupartner, kes nendega peitust mängib.

Festivalilt peaks igaüks oma leidma, sest filmide valik on lai, teemasid palju ning tutvumist väga paljude maailma kultuuridega. "Festivalile ootame kõiki, nii neid, kes vanusest sõltumata on suured rändajad, olgu siis seljakoti või kohvriga, kui ka neid, kes rohkem paiksed," mainis Pille Runnel rõõmsameelselt.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:00
    Otsi:

    Ava täpsem otsing