IMF võib Lätilt nõuda lati devalveerimist

22. märts 2009, 20:26

Läti valitsus avab algaval nädalal
taas läbirääkimised Rahvusvahelise Valuutafondiga (IMF), et sõlmida Lätile antud
laenu osas uued kokkulepped, vahendab rahvusringhäälingu uudisteportaal
"Aktuaalset Kaamerat".

Vaatlejad usuvad, et kõnelused tulevad keerulised, sest Läti vajab lisaraha ning IMF võib taas nõuda Läti lati kursi vabakslaskmist,

Sügisene Euroopa Komisjoni ja IMF-i laenupakett Lätile kogusummas 7,5 miljardit eurot lepiti kokku teadmises, et Läti majandus langeb 5%. Nüüdseks on selge, et Läti majandus võib langeda kaks korda enam. Sellest tekkiski vajadus paketi läbirääkimised taas avada.

"Meie majanduslangus võib tulla 12% või veel enam. See ei ole reaalne, et meie eelarvepuudujäägi määr peab jääma võrdselt viie protsendi juurde nii esialgse viieprotsendilise majanduslanguse kui ka 12protsendilise majanduslanguse korral," rääkis Läti peaminister Valdis Dombrovskis.

Läti tahab jõuda IMF-iga kokkuleppele, et võib oma riigieelarve puudujäägiga minna kuni 7,5 protsendini sisemajanduse kogutoodangust. Seni lubas IMF eelarvepuudujäägiks viit protsenti sisemajanduse koguproduktist.

Lisaks vajab Läti doonoritelt 1 miljard eurot lisaraha. IMF seevastu nõudis juba sügisel lati kursi vabakslaskmist. Väidetavalt on see valuutafondi nõudmine jõus ka nüüd. Läti valitsus on lati devalveerimisele kategooriliselt vastu. Selles osas toetab Lätit ka Euroopa Komisjon.

"Ma arvan, et ei ole mõttekas poolel teel suunda muuta ja devalveerimise teed minna. Me lähme jätkuvalt valitsuskulude kärpimise teed," kinnitas Dombrovskis.

Dombrovskis on öelnud, et kui IMF-iga kokkuleppele ei jõuta, on Läti valitsus suveks pankrotis. Läti ja IMF-i kokkulepet peavad oluliseks ka Läti doonorid põhjamaades.

"Loomulikult on vaja ümber vaadata sõnumid, mis tulevad Läti uuelt valitsuselt. Ma leian, et programmist kinni pidamine on äärmiselt oluline," toonitas Rootsi rahandusminister Anders Borg.

"Kui Soome tegi otsuse laenata Lätile raha, siis oli meie tingimus, et Läti teeb IMF-iga koostööd. Nii võime me olla kindlad, et saame tulevikus oma raha tagasi," märkis Soome peaminister Matti Vanhanen.

Vaatlejate sõnul on Eestile parim lahendus, kui Läti jõuab IMF-iga kokkuleppele ja nii, et lati kurss jääb puutumata. Kui latt devalveeritakse kahaneb inimeste ja investorite usaldus ka Eesti ja Leedu valuuta vastu. Analüütikud usuvad, et Läti lati kursi vabakslaskmine, võib tähendada lati odavnemist 40% võrra.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. March 2009, 20:26
Otsi:

Ava täpsem otsing