Mobius: pulliturg on alanud

Romet Kreek 24. märts 2009, 00:00

Templetoni fondijuhi Mark Mobiuse sõnul on järgmise pullituru ralli juba alanud. Rekordilise aktsiate kukkumise järel leiab igalt arenevalt turult aktsiate sooduspakkumisi.

"Peate olema tähelepanelikud, et võimalust mitte maha magada," ütles Bloomberg TV-le Mobius, kes juhib umbes 20 miljardi dollari ulatuses arenevate turgude varasid varahaldusfirmas Templeton. "Arvestades negatiivseid uudiseid, on tendents end tagasi hoida."

Ta lisas, et arenevad turud on paremas seisus kui arenenud turud. Templetoni fond otsib raharikkaid vähese võlakoormuse ja kõrge dividenditootlusega ettevõtteid või siis selliseid, mis investeerivad tulevasse kasvu.

"Saate näha palju põhjast põrkeid, kuna turul on hiiglama palju ebaselgust," ütles 72aastane Mobius. "Aga ma tunnen, et me oleme põhjas ja loome juba baasi järgmiseks pullituruks."

Jagub ka skeptikuid. Investorid on kahe nädalaga pannud Aasia fondidesse 502 miljonit dollarit, kuid raha sissevool võib pöörduda, kui karuturu ralli ära kukub, kirjutasid Citigroupi analüütikud Markus Rosgen ja Elaine Chu. Nad on ralli jätkumise suhtes skeptilised, kuna aktsiate suhtarvud ei ole kukkunud eelmiste majanduslanguste tasemeteni.

"Keegi ei suuda öelda, millal on aktsiaturu põhi," ütles Fidelity Investmentsi portfellihaldur Tal Eloya. "Keegi ei ole selleks võimeline. Meie seda teha ei suuda. Meil ei ole kristallkuuli. Peame mõtlema pikas perspektiivis ja samuti investeerima," lisas ta.

Mobiusega sama meelt on Emerging Markets Managementi investor Antonie van Agtmael. "Vaadates suhtelist kasvu jätkumise potentsiaali ja kasvu kvaliteeti, siis arenevad turud on odavamad, kui me olen näinud alates ajast, mil ma hakkasin investeerima," ütles van Agtmael.

Investeerimist alustas ta 30 aastat tagasi. "Turud on liiga palju kukkunud," märkis ta.

Aasias (ilma Jaapanita) olid 1975. ja 1982. aasta majandussurutise aegu aktsiad väärt 0,9kordset raamatupidamisväärtust, praegu maksavad aktsiad 1,3kordset raamatupidamisväärtust.

Mobiusele meeldib jätkuvalt maailma suurim mobiilsidekompanii China Mobile, mis on ka maailma suurima telekommunikatsioonituru valitseja.

Tema juhitava Templeton Emerging Markets Trusti suured aktsiapaigutused on ka Brasiilia naftakompanii Petroleo Brasileiro, maailma suurim rauamaagikaevandaja Cia. Vale do Rio Doce ja Hinna naftakompanii PetroChina.

Ka meeldib Mobiusele Honda Motori partner Denway Motors, mis jääb ühena ellu Hiina 14 suurest autotootjast, mis liituvad kümneks kompaniiks. "Neil on väga hea positsioon ja kuvand," põhjendas Mobius Denway Motorsi aktsiate omandamist. "See, et ettevõttel on nii välismaine suuraktsionär kui ka Hiina suuraktsionär, on kasulik vähemusaktsionäridele, kuna nende huvid on kaitstud. See on väga hästi juhitud ettevõte," märkis Mobius.

Ka BMW Hiina partnerit Brilliance China Automotive Holdingsit riik ei puuduta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:00
Otsi:

Ava täpsem otsing