Piimajõgede aktsionäriks pankur

Lemmi Kann 24. märts 2009, 00:00

Veel möödunud reedel ei osanud põllumajandusfirmade valduskontserni juhtiva Agro Piima tegevjuht Michel Rannala ootamatult välja ilmunud uue omaniku kohta midagi öelda. "Ma tean vaid, et läbirääkimisi ostjatega on peetud," ütles Rannala.

Eilseks oli teada, et Agro Piima aktsiad liikusid Vene kapitalile põhineva Nutriteci omandusest Tallinna Äripanga suuromaniku Andrei Žukovi firma Leonarda Invest kontole.

Leonarda Investile helistades satun advokaadibüroo Laus & Partnerid otsa. Andrei Žukovi nime kuuldes ühendatakse kõne vandeadvokaat Madis Kiisale, kes lubab Äripäeva edastatud küsimused Žukovile vahendada. Paraku on Agro Piima värske omanik nii hõivatud ärimees, et tema vastused päeva jooksul minuni ei jõudnud. Väga tugevat sidet advokaadibürooga tõestab veel fakt, et 2006. aasta lõpuni hoidis Žukov oma Tallinna Äripanga aktsiaid advokaadibüroo kontol ning veel aastapäevad tagasi tegutses Laus & Partnerid tütarfirma Žukovile kuuluva valdusfirmaga Leonarda Investiga samal aadressil.

ASi Tere juht Ülo Kivise hinnangul sai Žukov Venemaa ärimeestelt päranduseks süstemaatiliselt ülestöötatud suure potentsiaaliga ettevõtte. "Agro Piim on Eesti põllumajanduskaardil tuntud ja suur tegija. Neil on väga tugevad farmid, kuhu on jõuliselt investeeritud. Selline suur omanikuvahetus on märk sellest, et põllumajandus- ja piimandussektoris on jalad põhjas ära käinud ja ärimehed julgevad sellesse sektorisse investeerida," pidas Kivine ühe Eesti suure piimandusettevõtte n-ö perekonda tagasi toomist väga positiivseks sõnumiks kogu sektorile.

Eelmisel aastal keset majanduskriisi panid Venemaa omanikud poole aastaga Aravetele püsti kaheksa robotiga ultramoodsa lüpsilauda, mis robotite arvu poolest on ainulaadne nii Balti- kui ka Põhjamaades. Tegu on Mägise suurfarmi kompleksi neljanda vabapidamisega laudaga. Vabapidamisel lehmad võivad aastas aga toota juurde kuni tonni lisapiima.

Pangalaenuga ehitatud moodne lüpsilaut läks maksma 45 miljonit krooni ja sai teoks peamiselt tänu pangalaenudele. Agro Piimale kuuluva Aravate Agro rahastajaks on muu hulgas ka Tallinna Äripank, mis oli loomade tagatisel 17,5 miljoni kroonise laenu väljastanud.

"Agro eelmised omanikud on ette võtnud julged sammud ja panustanud õigesse asja. Vähe on neid julgeid, kes on selle ette võtnud," tunnustas Kivine venelaste kindlameelsust nii pika pilguga tulevikku vaadata. "Kes suudab praegused rasked ajad üle elada, siis piimandusel on kindlasti potentsiaali ka tulevikus ja kindlasti tuleb põllumajandussektor kriisist varem välja kui ehitussektor," oli Kivine kindel. Lahtiseks jääb küsimus, miks Venemaa ärimehed arvasid heaks nii hea tervise juures olev ettevõte ära müüa.

Kivine ennustab, et see ei jää kindlasti ainsaks suureks omanikuvahetuseks selles sektoris ja neid võib sel aastal veelgi tulla. "Teeb rõõmu, et suurtes põllumajandusettevõtetes on toimunud omanikuvahetused, ja mitte ülevõtmised, vaid ostu-müügitehingud, mis näitab, et usk sellesse sektorisse ei ole kadunud ja investoritel on huvitatus olemas," ütles Kivine.

Andrei Žukovile pole see sugugi esimene kokkupuude piimandusega - Leonarda Invest on pankrotistunud Rapla piimatööstuse Lacto aktsionär, seega võib öelda, et siseringist välja Agro Piim ei läinud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:00
    Otsi:

    Ava täpsem otsing