BÖRS: Kasumlikkus nakkab kiirelt

24. märts 2009, 18:28

Suuremad pangad üle maailma on viimasel
paaril nädalal hoolega maailmale kinnitanud, et selle aasta algus oli neile
tugev ja kasumlik ning on hea lootus lõpetada kasumiga terve käesolev aasta.

Asjaolu, et alles neljandas kvartalis teatasid nad valdavalt mitmemiljardilistest kahjumitest, ei paista kedagi väga häirivat.

Kõigepealt avaldasid üllatuslikult head uudised USA suurim pank Citigroup, kelle teade lekkis (tahtlikult või tahtmatult) ettevõttesisesest memost investoriteni laia maailma igasse nurka, JPMorgan Chase ja Bank of America.

Aktsiad läksid nagu soojad saiad. Kõik olid eufoorias ja nagu toidupoeski, läksid lisaks eesmärgipärasele ostule korvi ka muud teele jäänud õnnelikud. Turg tuiskas galopiga minema ja jõudis selle nädala alguseks ühele järsemale tõusule pikkade aastate jooksul.

Täna lisandusid tugevat aasta algust kuulutavate pankade nimekirja ka Saksamaa suurim Deutsche Bank ja Šveitsi Credit Suisse.

Uskumatu või mitte, aga vaatamata suurtele kahjumitele eelmises kvartalis ongi täiesti võimalik, et see kvartal tuleb hoopis kasumlikum. Kui vaid ettepanek, mis lubaks pankadel loobuda varade ümberhindamisest turuhinnast lähtuvalt, läbi läheks.

USA raamatupidamisstandardite peamine otsustaja FASB leiab, et otsus tuleks vastu võtta kriisiolukorras veel enam süvenevate probleemide vältimiseks. Praeguseks on pangad varasid turuhindadesse ümber arvestades pidanud varasid maha kandma tervelt 1,2 triljoni dollari eest, sest varade hinnad on turgudel teatavasti korralikult klobida saanud. Kui seda enam tegema ei peaks ning hindamiseks võetakse suhteliselt paindlik “õiglane väärtus”, oleks ettevõtetel tõesti üsna ükskõik, kuidas turg nende varasid hindab.

Jah või ei -otsus võetakse vastu 2. aprillil ja investorid ilmselt usuvad jah-sõnasse. Mis saab siis, kui tuleb ei?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. March 2009, 18:28
Otsi:

Ava täpsem otsing