Teadlane: Suurbritannia rahvaarvu tuleks poole võrra vähendada

24. märts 2009, 21:56

Üks Suurbritannia peaministri Gordon Browni
peamisi „rohelisi“ nõuandjaid Jonathan Porritt ütles, et Suurbritannia peab oma
rahvaarvu jätkusuutliku arengu tagamiseks vähendama praeguselt 60 miljonilt 30
miljonini.

Porritti sõnul paneb maailma rahvaarvu kasv koos majanduskasvuga maailma tohutu surve alla ning eriti suureks koormaks on just arenenud maade kodanikud.

Rahvaarvu piiramine on üks tundlikumaid teemasid, mis on tekitanud terava vastasseisu ka rohelise liikumise siseselt. Iseenesest on ju õige, et mida rohkem inimesi, seda suurem koorem keskkonnale, aga enamik inimesi ei nõustuks ilmselt sellega, et probleemi lahenduseks on rahvaarvu vähendamine jõumeetodeid kasutades, kirjutas The Times.

Sellele vaatamata ei ole Porritt üksikvõitleja. Näiteks Londoni teadusmuuseumi direktor professor Chris Rapley arvab, et ilma rahvaarvu piiramiseta ei saa asja katsetest piirata kasvuhoonegaaside emissiooni.

Lisaks on paljud eksperdid tulnud välja seisukohtadega, et kuna rikka maailma ökoloogiline jalajälg on kõige suurem, tuleks rahvastikku piirata just neis riikides. Praegu elab Suurbritannias 61 miljonit inimest. Aastaks 2031 kasvab riigi elanikkond prognooside kohaselt 71 miljonini. Drastilist rahvastiku piiramise plaani pooldavad ka mitmed poliitikud. Briti immigratsiooniminister Phil Woolas on öelnud, et rahvaarvu kasvu tingimustes ei saa rääkida jätkusuutlikust arengust. Ka konservatiivide liider David Cameron on väljendanud ettevaatlikku seisukohta, et Suurbritannia vajab „koherentset strateegiat“ elanikkonna kasvu küsimuses.

Idee võib paljudele tunduda esmapilgul sümpaatne ja õige, kuid reaalsuses see ilmselt ei töötaks. Sellised drastilised ideed keskkonna päästmiseks on libe tee, mis võib kergesti viia ökofašismini – keegi hakkab keskkonna kaitsmise sildi all otsustama, millistel inimestel on õigus elada ja lapsi saada ja millistel mitte.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. June 2009, 19:23
Otsi:

Ava täpsem otsing