USA roogib pankadest ohtlikud jäätmed

24. märts 2009, 07:07

USA valitsus avalikustas eile kauaoodatud
plaani, mille eesmärk on rookida pankade bilansist välja kuni triljoni dollari
ulatuses probleemseid varasid, et laenuturud uuesti tööle saada.

Plaani edust sõltub nii USA majanduse käekäik kui ka usaldus president Barack Obama valitsuse kriisimeetmete vastu - juba on rida vabariiklasi nõudnud rahandusminister Timothy Geithneri väljavahetamist.

Probleemsed varad on valdavalt USA kinnisvaraturu krahhi järel ebalikviidseks muutunud laenud ja võlakirjad, mida keegi enam osta ei riski ega müüa ei julge ning mis on ladestunud pankade bilansis kui "ohtlikud jäätmed". Pankade laenuvõimet pärssides süvendavad need USA majanduse langust.

Kokku genereerib valitsus programmiga probleemsete varade ülesostmiseks "ostujõudu" 500 miljardit dollarit, mis perspektiivis võib kasvada ühele triljonile dollarile.

USA valitsus usub, et selline lahendus on parem alternatiividest, mis eeldavad, et pangad probleemsed varad ise järk-järgult maha kannavad või et valitsus need otse üles ostaks. Kuhu nii võib jõuda, näitab Jaapani kogemus. Geithner loodab, et plaan aitab leida ebalikviidsetele varadele turuhinna ning et erainvestorite kaasamine kaitseb ka maksumaksjat ülemaksmise eest.

Turud reageerisid uudisele positiivselt - Aasia turud kerkisid eile kahe kuu kõrgeimale tasemele, Euroopa tõusis ja USA börsid avanesid plussis.

Nüüd jääb näha, kas ja kuivõrd on erainvestorid valmis valitsuse plaaniga kaasa minema. USA kaks suuremat varahaldusfirmat BlackRock ja PIMCO on juba osalemisest teatanud. Mitmeid investoreid teeb aga ettevaatlikuks riigi rahaga päästetud kindlustuskontserni AIG boonuste ümber puhkenud skandaal. Kui avalik arvamus on Wall Streeti firmade suhtes sedavõrd negatiivne, pole investoreil kindlust, kas nad riiklikes programmides osaledes oma kasumid ikka kätte saavad ja kas USA Kongress "poole maa peal" reegleid muutma ei hakka.

Agentuuri Bloomberg teatel kinnitas Obama majandusnõunik Lawrence Summers, et uues plaanis osalevate investorite tippjuhtide tasudele piiranguid ei seata.

taust
Eile teatas USA valitsus, et käivitab riigi ja erasektori ühise investeerimisprogrammi, kuhu paigutab alustuseks 75-100 miljardit dollarit.
Raha tuleb mullu oktoobris USA Kongressis kinnitatud 700 miljardi dollarilisest finantssektori abipaketist.
Riigi panusele lisatakse erainvestorite raha ja täiendavat võimendust on valmis pakkuma Föderaalne Hoiusekindlustus ja USA Keskpank.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. March 2009, 07:08
Otsi:

Ava täpsem otsing