Vanimad mereloomad on üle 4000 aasta vanad

24. märts 2009, 12:20

Uues uurimuses kinnitati Hawaii lähedal
merepõhjas kasvava koralli vanuseks 4265 aastat.

Süvamerekorallid kasvavad 300–3000 meetri sügavusel merepõhjas asuvate ookeaniliste mägede nõlvadel ja aladel, kus mandriline maakoor läheb üle ookeaniliseks maakooreks. Korallid on koduks paljudele teistele elusolenditele ning on seega ookeanite elurikkuse keskpunktideks. Suurimad korallriffide süsteemid asuvad Austraalia lähedal, samuti Punases meres ning Mehhiko ranniku lähistel, kirjutas LiveScience.

Uurimuses kasutati Hawaii lähedalt merepõhjast kogutud kuldkoralli (Gerardia sp.) ja süvavee mustkoralli (Leiopathes sp.) näidiseid. Varasemate uurimuste põhjal arvati, et Hawaii Gerardia koralli vanus on umbes 70 aastat – sellele viitasid koralli skeleti aastased kasvurõngad. Radiosüsiniku meetodi abil määrati selle liigi teiste kolooniate vanuseks Atlandi ja Vaikses ookeanis 2000–3000 aastat.

Texase ülikooli teadlane Brendan Roark ja tema kolleegid uurisid radiosüsiniku meetodiga ka Hawaii korallide skelette ning said samasse suurusjärku langevad vanused: 2742 aastat Gerardia korallile ja koguni 4265 Leiopathes’ korallile.

"Nende tulemuste põhjal on Leiopathes vanim skeletti ehitav mereorganism ning meie teadmiste kohaselt ka vanim kolooniaid moodustav organism üldse,“ kirjutavad uurimuse autorid, kelle töö avaldati ajakirjas Proceedings of the National Academy of Sciences.

Korallide aukartustäratav vanus näitab, et nad kasvavad tunduvalt aeglasemalt, kui varem arvati – vaid mõne mikromeetri aastas. Skeleti sees elavad väikesed polüübid on muidugi vaid mõned aastad vanad ning asenduvad sadade ja tuhandete aastate jooksul pidevalt uute loomakestega, ehitades samal ajal enda ümber üles neid toetavat skeletti.

Autorid rõhutasid, et rikkalikke kalade ja selgrootute kogukondi majutavaid Hawaii süvamerekoralle ähvardavad süvameretraalerid, pärliotsijad ning ookeanivete soojenemisest tulenev vee hapestumine. 2008. aastal avaldatud uurimuse põhjal võib ookeanite suurenev happelisus suurele osale korallidest juba 2050. aastaks lõpu peale teha.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. April 2009, 12:05
Otsi:

Ava täpsem otsing