Milliseid logistika- ja transpordialaseid väljaandeid loete?

ÄP 25. märts 2009, 00:00

Transpordist lugesin viimati Renee Mahla "CMR. Teooria ja praktika". Logistikast üldiselt lugesin viimati "Äripäeva logistikakäsiraamatust" ja raamatust "Tarneklauslid Incoterms 2000".

Samas oleks liialdus, kui ütlen, et loen regulaarselt logistikaalaseid raamatuid. Loen küll pidevalt väga erinevaid Eesti turul jooksvalt ilmuvaid logistikaalaseid infoväljaandeid ja artikleid nii paberil kui ka internetikeskkonnas, kuid ma ei saa väita, et loen logistikaraamatuid.

Väljaannetest loen regulaarselt Äripäeva igateisipäevast rubriiki "Logistika", Äripäeva lisa Logistika, Äripäeva infolehte Transport ja Logistika, uudisteportaali Logistikauudised.net. Lisaks käin regulaarselt logistikaseminaridel, konverentsidel.

Viimati loetud "CMR. Teooria ja praktika" käsitleb väga detailselt koos selgitustega rahvusvahelise kaubaautoveolepingu poolte suhteid reguleerivat CMR-konventsiooni.

See on asjatundlikult koostatud raamat, mis on käsitletav nii käsiraamatu kui ka õpikuna. Samas võetakse läbi võimalikud vastuolud reaalse elu ja CMR-konventsiooni kui siiski väga teoreetilise õigusakti vahel.

Soovitamiseks ma aga ei olegi tõtt öeldes head kompaktset eestikeelset logistikaraamatut kogenud. Eestikeelsetest parimaks logistikaalaseks väljaandeks hindan enda jaoks "Äripäeva kogistikakäsiraamatut".

Viimati lugesin, täpsemalt öeldes uurisin, A. Clarke'i "International Carriage of Goods by Road: CMR". See raamatu neljas trükk on välja antud 2003. aastal Londonis. Seda raamatut on võimalik tellida Amazonist. Hind 430 naela ehk umbes 7260 krooni + transport.

Tegemist on neljanda muudetud ja täiendatud väljaandega, milles analüüsitakse CMRi artikleid ja tõlgendatakse neid vastavalt eri riikide kohtupraktikale. Ei soovita praktikutele. Liiga raske juriidilise argumentatsiooniga raamat. Samuti ei saa praktikud sealt ühest vastust oma küsimusele, sest sarnase kaubakahju juhtumi kohta tehakse eri riikides erinevaid kohtuotsuseid vedaja vastutuse küsimuses. Seetõttu ei saa sealt vastust küsimusele "Kas vedaja vastutab selle kahju eest?". Küll aga saab mõtteid, kuidas paremini põhjendada oma seisukohti. Sõltumata, kas lugejaks on vedaja või vedaja vastu nõude esitanud isik - kohtulahendeid ja tõlgendusi sarnase juhtumi kohta on diametraalselt erinevaid. Vaid ühel põhjusel võiksid praktikud selle raamatu püüda läbi sirvida: selleks, et teada saada, kui keeruliseks võivad minna CMR-alased vaidlused ja et ei ole võimalik tõsikindlalt ette ennustada vaidluse tulemust. See aitaks ehk vaidlustes rohkem kompromissidele jõuda, mitte oma must-valges maailmas elades kindlat seisukohta raiuda.

Mida ma aga soovitaksin lugeda? Ehk Lauri Kogeri "Kommenteeritud liikluseeskirja" - 6. trükk, Tallinn, 2007. Eriti neid osi raamatust, mis räägivad, kuidas sõidetakse õuealal või kus asub kang, mille liigutamisel saab ka teistele teada anda, mis manööver juhil plaanis. Kindlasti ka seda osa, mis räägib pikivahe hoidmise kohustusest ja sellest, et kaubikud ja n-ö pirukad ei nõeluks liikluses nagu viimnepäev käes. Ehk veel seda osa, et rekkad ei peaks trassil sõitma kolmekesi üksteise järel 2 m vahemaadega nii, et nendest möödasaamine on suht surmaga riskimine jne.

Muud ma ei oska tõesti soovitada, ilma naljata! Logistika- ja transpordialane kirjandus on kas liiga lihtne või liiga keeruline.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:54

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing