Börsispetsid: oodake, ärge veel ostke!

25. märts 2009, 06:53

Viimase kahe nädala globaalne aktsiaturgude
osturalli on kandnud ka Tallinna börsile ning optimistlikumad väikeaktsionärid
on kergitanud aktsiahindu kümnete protsentide kaupa. Kohalikud
börsispetsialistid ei julge aga rõõmsat nägu pähe teha ning lubada, et oleme
kõige sügavamad põhjad selja taha jätnud.

Suurem usk maailma majanduse võimalikku paranemisse tekkis investoritel 10. märtsil, kui Citigroupi juht Vikram Pandit saatis oma töötajatele kirja, et selle aasta kaks esimest kuud on suutnud maailma üks suuremaid panku kasumit teenida.

Päev varem kaheteist aasta madalaimal tasemel liikunud USA börsil vallandus kergendusralli, mis on kestnud siiani ja paisutanud maailma juhtiva riigi aktsiaturgu viiendiku võrra. Sel nädalal on aidanud positiivsust üleval hoida USA administratsiooni sammud osta pankadelt ära halvaks läinud varad. Tugevad signaalid maailma juhtbörsilt tõmbasid käima enamiku maailma aktsiaturge. Nende seas ka Tallinna börsi.

Kõik oleks nagu tore, aga enamik kohalikke spetsialiste soovitab inimestel mitte eufooriaga kaasa minna.

"Kuna kriisi üks tõukejõud oli odava raha üleküllus kinnisvarasektoris, siis võiks laenude ülesostmist võrrelda pudeli õllega alkohooliku hommikuseks peaparanduseks. See võib küll aidata mõneks ajaks pohmellist üle saada, aga ei ole piisav alkoholi kuritarvitamisest lahtisaamiseks," võrdles tekkinud olukorda EBSi ettevõtluse õppetooli juhataja Tiit Elenurm. "Kardan, et USA valitsuse subsiidiumid ei pööra ka USA majandust kiirele tõusule."

LHV analüütik Henri Adamsi ei soovita samuti entusiasmiga kaasa minna. "LHVs soovitame me hoida konservatiivset joont. Oleme pigem nõus nii-öelda maha magama absoluutse põhja, et olla valmis juba tunduvalt väiksemate riskide juures panustama headesse ettevõtetesse majanduse uue tõusutsükli alguses."

Danske Marketsi Eesti peadiiler Rainer Änilane oli võimaliku algava ralli osas samuti skeptiline. "Turgudel on märgatavalt ebamäärasust ning enne, kui näeme olukorra paranemist suuremates majandustes, on karta, et üldpilt halveneb veelgi. "Kuivõrd surnud kassid nii hästi ei põrka, siis nimetaks toimuvat pigem karuturu ralliks," naljatles Änilane.

Henri Adams, LHV analüütik Trigon Capitali fondijuht Heiti Riisbergi sõnul sõltub Tallinna börsi liikumine eelkõige välisinvestorite huvist ja välisbörside liikumisest. Kui suuremad aktsiaturud jätkavad uute põhjade tegemist, ei ole põhjust Tallinna börsilt vastupidist oodata.

"Kui peaksin spekuleerima, siis tõenäoliselt esimese kvartali tulemused põhjustavad börsil mitmete aktsiate allamüügi uutele põhjadele, mitme ettevõtete puhul muutub peamiseks küsimuseks tegevuse jätkumine.

Avaron Asset Managementi partner Peter Priisalmi sõnul ei ole aeg investeerimiseks Tallinna börsile veel küps majanduskeskkonna jätkuva halvenemise pärast.

"Paljude majandustsüklist rohkem sõltuvate ettevõtete osas võivad hinnad tunduda suhteliselt madalad, kuid on väga suur risk, et ettevõtted peavad tegema veel täiendavaid aktsiaemissioone ning need suure tõenäosusega aktsia hinda ei toeta."

Priisalm arvab, et paljud ettevõtted peavad arvestataval hulgal oma varasid alla hindama, mistõttu nende kapitalibaas ei ole praegustes oludes investeeringute tegemiseks piisav.

Teistest veidi enam õhkus positiivsust Hansabank Markets börsimaakler Kristiina Vassilkovast, kes küll ei julenud garanteerida, et madalamad tasemed on Tallinna börsil möödanik, kuid avaldas lootust, et praegu ollakse põhjadel üsna lähedal.

Väikeinvestor Arno Kirt loodab samuti, et majanduse fundamentaalnäitajatel pole enam palju langeda ning teatavasti läheb börs uuele tõusule 6-9 kuud enne majandust tervikuna. Siiski tõdes Kirt, et aktsiaturu põhi tuleb ajaliselt pikk ning Tallinna börsi ootab ees pigem vaevaline tõus.

Kommentaarid
Arno Kirt, Mainori ülikooli ettevõtluse erakorraline dotsent

Arco Vara, Trigon, Viisnurk risustavad meie kokkutõmbuvat börsi ja rikuvad selle mainet, omaette probleem on Olympicuga... Praegu tähtsal ehitussektoril läheb lähiajal raskeks. Dividendid keskmiselt vähenevad, võlakirjade osatähtsus kasvab jne.

Huvitavad on kõik jätkusuutlikud ja õiglaselt hinnatud väärtusega ning kriisi üleelavad ettevõtted. Baltika on praeguses surutises selgelt alahinnatud, Harju Elekter, Eesti Telekom, Kaubamaja, Tallink, ka Norma - neid kõiki võiks juurde osta. Tallinna Vesi on tootlik, aga praegusel tasemel ülehinnatud.

Tiit Elenurm, EBS ettevõtluse õppetooli juhataja, investor
Kui kuhugi Tallinna börsil investeerida, siis ettevõtetesse, mille ekspordivõimet globaalne majanduskriis oluliselt ei kahjusta. Aga neid ettevõtteid ei ole lihtne leida.

Heiti Riisberg, Trigon Capitali fondijuht
Pean tõenäoliseks, et just Telekomi, Tallinna Vee, Merko ja Eesti Ehituse puhul võivad olla enamik negatiivseid uudiseid aktsiahinda sisse arvatud ning keskmisest riskitaluvam ja ahne investor peaks tõsiselt kaaluma positsioonide soetamist. Tugevalt tsükliliste ettevõtete puhul peaks investor tegema nende rahavoo analüüsi osas põhjaliku kodutöö ning hindama, kas ettevõtted võivad pankade abita sattuda raskustesse. Tallinna Kaubamaja ja Olympicu puhul ootaksin ära järgmise 1-2 kvartali (üle ootuste) nõrgad tulemused lootuses tugeva turupositsiooni ja hästi juhitud ettevõtete aktsiaid siis veel odavamalt osta.

Kristiina Vassilkova, Hansabank Marketsi börsimaakler
Vaieldamatult kõige paremini Tallinna börsi ettevõtetest on ennast praeguses majandusolukorras positsioneerinud Tallink. Tema kasuks mängivad langenud nafta hind ja euribor, reisijate arvu pidev kasv, Soomes alkoholiaktsiisi tõus jne. Spekulatiivsest küljest oleksid lühiajaliselt huvitavamad Kaubamaja, Olympic, Merko Ehitus.

Henri Adams, LHV analüütik
Oleme investoritel soovitanud riskantsematest sektoritest eemale hoida ning panustanud pigem tugevatele dividendiaktsiatele Eesti ja Leedu Telekomi ning Tallinna Vee näol.

Peter Priisalm, Avaron Asset Managementi partner
Avaron on Tallinna börsi ettevõtete osas praegu üsna konservatiivselt meelestatud ning omame fondides positsiooni vaid ühes Tallinna börsil noteeritud ettevõttes - Eesti Telekomis. Eeldame, et Telekom suudab raskemad ajad majanduses elada üle väiksemate kaotustega kui enamik teisi ettevõtteid. Oleme positiivsed ka Tallinna Vee perspektiivide osas ning eeldame, et ta suudab näidata jätkuvalt häid majandustulemusi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. March 2009, 11:05
Otsi:

Ava täpsem otsing