Euroopa tööandjad pakuvad koondamisele alternatiive

25. märts 2009, 16:11

Euroopa Elu- ja Töötingimuste Fondi
(Eurofond) vast avaldatud uuringu tulemused näitavad, et Euroopa Liidu
liikmesriikide valitsused ja tööandjad otsivad finantskriisist väljumisel
koondamisele alternatiive ja püüavad leida uusi meetmeid tööhõive säilitamiseks,
kirjutab tööandjate keskliidu sõnumitooja Vabrik.

Eurofondi uuring toob välja ettevõtete praktika lühiajalise töötamise, tasustatud ja tasustamata puhkuste ning restruktureerimise kokkulepete alal. Näiteks pakutakse läbirääkimistel lühendatud tööaja tasakaalustamiseks mahukamat koolitust, millele mõnel pool on õla alla pannud ka riik. See meede aitab vähenenud tellimuste tingimustes hoida kvalifitseeritud tööjõudu, parandada nende oskusi ning säilitab samal ajal organisatsioonisisese paindlikkuse, mis võimaldab majanduse elavnemisel kiirelt reageerida. Tööaja lühendamise kohta on toodud näiteid riikidest, kus töötuskindlustussüsteem on tulnud ettevõtetele appi ja kompenseerib töötajatele vähenenud sissetuleku.

Kehv majandusolukord on toonud kaasa ka muutused sotsiaaldialoogis, mis on sotsiaalpartneritele tõsiseks proovikiviks. Mitmetes ettevõtetes on töövõtjate esindajad läbirääkimistel pandud olukorda, kus nad peavad valima kahe halva vahel – kas palkade külmutamise või vähendamise ja koondamise vahel.

Põhjused, miks ettevõtted püüavad koondamist ja vallandamist vältida, on erinevad. Kindlasti on oluliseks põhjuseks koondamisega kaasnevad suured kulud, aga samas on ettevõtjad õppinud ka heade aegade kogemusest, mil kvalifitseeritud tööjõu puudus oli kasvu peamiseks piduriks. Seepärast ei soovita väljaõpetatud töötajaskonnast eriti kergekäeliselt loobuda, vaid seda tehakse viimases hädas. Osadel ettevõtetel on ka headest aegadest kogunenud sisemised ressursid, mille arvel saab vähemalt lühiajaliselt paindlikult majandada.

Uuring toob välja ka riski, et sellised meetmed võivad aidata elujõulistel ettevõtetel üle saada lühiajalistest raskustest, kuid kui majanduslangus jätkub, ei pruugi need enam efektiivsed olla.

Eesti ettevõtete puhul võib täheldada samu trende. Koondamist ja vallandamist püütakse vältida ning otsida pigem viise, kuidas tööhõivet säilitada. Tööandjate keskliit esitas omapoolsed ettepanekud tööhõive osas sotsiaalministrile 2. märtsil 2009.

Eurofondi uuringu tervikteksti saab inglise keeles lugeda siit

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. March 2009, 16:32
Otsi:

Ava täpsem otsing