LHV: börsile võiksid sisenema hakata optimistid

25. märts 2009, 11:05

LHV analüütiku Henri Adamsi sõnul
võiksid need investorid, kes usuvad Eesti majanduse tõsisesse paranemisse
tänavu, hakata vaikselt börsile sisenema, kuigi investeerimispank ise veel
nii optimistlik ei ole.

"Kui investorid arvavad, et selle aasta jooksul on oodata tõsist paranemist Eesti majandusolukorras, siis võib kahtlemata hakata vaikselt börsile sisenema," ütles Adamas, sest kui positiivse poole pealt vaadata, siis aktsiaturud on olnud alati ettevaatavad ning börsid pööranud tõusule ikka enne üldise majandusolukorra märgatavat paranemist.

Samas uskus Adams, et 2009. aasta tuleb kohalike ettevõtete jaoks üsna keeruline ning raskem kui eelmine. "Kuna makromajanduslikud protsessid lihtsalt on aeganõudvad, siis võime üsna kindlalt väita, et ettevõtete tulemused lähevad jätkuvalt halvemaks ning praeguse kriisi mõju ei kajastu äritegevuses veel täiel määral," märkis ta.

Küsimusele, kas Tallinna börsil on põhi nüüdseks seljataha jäetud või saab lähemas tulevikus aktsiaid veelgi odavamalt soetada, ütles Adams, et ühese vastuse andmine on hetkel üsna hapral jääl kõndimine. Lühiajaliselt on tema sõnul meeleolu börsil muutunud tõesti väga positiivseks.

"Nagu languse puhul, nii on ka viimase aja tugevuse taga olnud investorite meelestatuse muutus USA turgudel. S P 500 indeks, mis kajastab USA juhtivate ettevõtete liikumist, on praeguseks põhjast tõusnud 21% ning selle aasta jaanuari tipust jääb puudu veel 14%. Märtsis alguse saanud rallit on vedanud kriisis just enim pihta saanud finantssektor," rääkis Adams.

Rääkides Tallinna börsist, avaldab selline meeleolude muutus Adamsi hinnangul positiivsuse poole kahtlemata mõju ka kohalikule investorile - OMX Tallinn indeks on praeguseks märtsis tehtud põhjast tõusnud 11%. "Siiski ei tasu üldise eufooria käigus ära unustada, et karutururallid on tavaline nähtus ning senise languse taga olevad põhjused ei ole veel kuhugi kadunud," rõhutas Adams.

Adams selgitas, et majandusel läheb endiselt halvasti. "SKT prognoose on jätkuvalt allapoole korrigeeritud, jaemüük, kinnisvaratehingud, uute autode registreerimine ja teised näitajad, mida kasutame majanduse tervise hindamiseks, on nõrgad," märkis ta.

"Samal ajal kasvab töötute arv ning suureneb inimeste hulk, kes ei suuda enam toime tulla laenude teenindamisega. Lisades siia juurde veel riigi probleemid eelarve ots-otsaga kokku vedamisel, võime maalida üsnagi mannetu pildi, mis peaks põhjapüüdjatel võibolla mõnevõrra hoogu maha tõmbama," lisas ta.

Kokkuvõtvalt ütles Adams ka täna Äripäeva paberlehes ilmunud loos "Börsispetsid: oodake, ärge veel ostke!", et LHV analüüsimeeskond hetkel siiski nii positiivne veel ei ole ning soovitab hoida konservatiivset joont. "Oleme pigem nõus nii öelda „maha magama“ absoluutse põhja, et olla valmis juba tunduvalt väiksemate riskide juures panustama headesse ettevõtetesse majanduse uue tõusutsükli alguses," rääkis Adams loos. "Sellest lähtuvalt oleme soovitanud investoritel riskantsematest sektoritest eemale hoida ning panustanud pigem tugevatele dividendiaktsiatele Eesti ja Leedu Telekomi ning Tallinna Vee näol."

Kas aga OMX Tallinn indeksi sulgumine 9. märtsil 244,99 punkti peal jäigi põhjaks, saame öelda vaid alles mõne aja pärast tagasi vaadates, lisas analüütik.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. March 2009, 13:26
Otsi:

Ava täpsem otsing