Lillede eksport Hollandist on vähenenud

25. märts 2009, 16:08

Majanduskriis ja Euroopa Liidu reeglid
vähendavad tulpide eksporti Hollandist, kirjutas gazeta.ru.

Väljaanne vahendab, et käesoleva aasta esimese kahe kuu jooksul langes tulpide, rooside ja teiste lillede väljavedu Hollandist 20% võrra. Väljaveo vähenemise peapõhjuseks peavad eksperdid euro tugevnemist rubla, naela ja poola zloti suhtes. Ekspertide hinnangul on põhilised kasvavad turud muutunud kahanevateks.

Ainuüksi Suurbritannia nõudluse kahanemine 43% võrra põhjustas ekspordi mahtude vähenemise 545 miljoni euroni.

2008.aasta lõpus tegi europarlament ettepaneku keelata mitmete sadade pestitsiidide põllumajanduses kasutamise, tuues põhjenduseks farmeri tervise eest hoolitsemise ning tema kantserogeensete ainetega kokkupuutumise vähendamise.

Lillekasvatusspetsialistide hinnangul lillekasvatussektoris pestitsiidideta hakkama ei saa.Kui ökoloogiliselt puhas peet on väike, siis see ostetakse ikka ära, aga kui lill on välja kujunemata, ei osta seda keegi, arvavad lillekasvatuse spetsialistid. Veel enam ei taha keegi osta haiget või kahjustatud lille.

"Tulpide maa" staatuse sai Holland juba XVI sajandil, kui botaanik Klusius tõi Viinist esimesed tulbid. Tulbid hakkasid muutuma kollektsioneerimise ja investeerimise vahendiks. Hollandis puhkenud "tulpide palavik" muutus klassikaliseks börsimulliks. "Tulbimull" lõhkes 1636–1637 talvel, turul tekkis paanika, hinnad kukkusid järsult ning ebaõnnestunult investeerinud kodanikud jäid suurtesse võlgadesse. Valitsus pidi kuulutama kõik 1636. aastani tulpidega sooritatud tehingud kehtetuks, kuid see vaid omakorda süvendas tekkinud kriisi.

Tänapäeval hoiab Holland lillede ekspordiga maailmas kolmandat kohta põllumajandussaadusi eksportivate riikide seas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. March 2009, 16:08
Otsi:

Ava täpsem otsing