Trigon: mitme Tallinna börsi ettevõtte jätkamine on küsitav

25. märts 2009, 11:28

Trigon Capitali fondijuht Heiti Riisberg
ütles Äripäevale antud kommentaaris, et 1. kvartali majandustulemused
võivad põhjustada Tallinna börsi mitme ettevõtte aktsiahindade languse uutele
põhjadele ja mitme ettevõtte puhul muutub peamiseks küsimuseks tegevuse
jätkumine.

"Kui peaksin spekuleerima, siis tõenäoliselt esimese kvartali tulemused põhjustavad Tallinna börsil mitmete aktsiate allamüügi uutele põhjadele, mitme ettevõtete puhul muutub peamiseks küsimuseks tegevuse jätkumine," ütles Riisberg.

Riisberg toonitas, et Tallinna börsi liikumine sõltub siiski eelkõige välisinvestorite huvist. "Kui aktsiaturgudel toimub üldine pööre, siis piisab praegustelt tasemetelt ülespoole liikumiseks müügisurve lõpust välisfondide poolt. Samas kui suuremad aktsiaturud jätkavad uute põhjade tegemist, ei ole head põhjust oodata vastupidist Tallinna börsilt," rääkis Riisberg tänases loos "Börsispetsid: oodake, ärge veel ostke!".

Tallinna Börsil ettevõtteid valides peaks investor Riisbergi soovitusel endalt esmalt küsima, kas eesmärgiks on võimalikult suure tootluse saavutamine või kapitali säilitamine. Riisberg selgitas, et täna on võimalik valida väga kaitsva iseloomuga ettevõtteid, kellel on tugev rahavoog ning mis kindlasti läbi tsükli vastu peavad, nagu Eesti Telekom ja Tallinna Vesi, ning kes samal ajal maksavad korralikku dividendi.

Samas on tema sõnul ka ettevõtteid, mille tulemused kannatavad tugevalt järgmiste kvartalite jooksul ning ületavad negatiivselt enamiku analüütikute ootusi. "Mitmed neist võivad suure laenukoormuse ja negatiivse rahavoo tõttu sattuda tõsistesse raskustesse ning sellisel juhul sõltub nende ellujäämine võlausaldajate ja pankade otsustest," hoiatas fondijuht.

Samas on ka Riisbergi sõnul ettevõtteid, mis järgmistel kvartalitel näitavad tõenäoliselt suuri kahjuminumbreid, aga on oma sektoris liidrid ning ei oma suurt laenukoormust. Just sellised ettevõtted pakuvad tema arvates keskmises perspektiivis parimat riski-tulu suhet.

"Siinkohal võiks ära nimetada Merko, Eesti Ehituse ja Olympicu," ütles Riisberg, kes kõik näitavad lähitulevikus tõenäoliselt käibe tugevat langust ning kasvavaid kahjumeid. Samas on neil väga head väljavaated elada majanduslangus üle ning olla uue tõusu ajal veel tugevamas positsioonis, uskus ta.

Täna peab Riisberg tõenäoliseks, et just Eesti Telekomi, Tallinna Vee, Merko ja Eesti Ehituse puhul võivad olla enamik negatiivseid uudiseid aktsiahinda sisse arvatud ning keskmisest riskitaluvam ja ahne investor peaks tõsiselt kaaluma positsioonide soetamist. Tugevalt tsükliliste ettevõtete puhul peaks investor tegema nende rahavoo analüüsi osas põhjaliku kodutöö ning hindama, kas ettevõtted võivad pankade abita sattuda raskustesse, soovitas Riisberg.

Isiklikult eelistab fondijuht hetkel Tallinna börsilt Merko ja Eesti Ehituse aktsiaid. Tallinna Kaubamaja ja Olympicu puhul ootaks ta ära nii esimese kui teise kvartali üle ootuste nõrgad tulemused, lootuses tugeva turupositsiooni ja hästi juhitud ettevõtete aktsiaid siis veel odavamalt osta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. March 2009, 14:16
Otsi:

Ava täpsem otsing