Türannosaurus oli lennuvõimetu lind

25. märts 2009, 23:47

Mõnikord öeldakse, et linnud on siiani
elusolevad dinosaurused. Nüüd tundub, et õigem oleks öelda seda teistpidi –
dinosaurused on linnud.

Idee, et linnud põlvnevad dinosaurustest, on tänapäeval leidnud bioloogide seas laialdase tunnustuse. Huvitavaks läks asi siis, kui leiti kivistis, mis kuulus kindlasti dinosaurusele, kes oli lennuvõimetu, kuid omas sellegipoolest sulgi. Avastus tekitab küsimuse, miks sel dinosaurusel suled tekkisid, sest tiibu tal ju ei olnud, kirjutas The Economist.

Ajakirjas Nature avaldatud artiklis arvavad hiina teadlased eesotsas Zheng Xiaotingiga, et suled ei olnud olemas mitte ainult neil dinosaurustel, kellest hiljem arenesid linnud, vaid ka teistel dinosaurustel. Mõnel dinosaurustel suled küll puudusid, kuid teadlaste arvates võis see tuleneda sulgede taandarenemisest – samamoodi on näiteks imetajatele iseloomulik karvkate taandarenenud elevantidel, sest suurtel loomadel pole soojas kliimas karvu vaja.

Otsustava tähtsusega fossiilne leid on pärit Liaoningi provintsist. Zheng on pakkunud selle dinosauruse liigi nimeks Tianyulong confuciusi ning ta kuulub dinosauruste seltsi nimega Ornithischia. Selle seltsi kuulsateks esindajateks on näiteks Stegosaurus ja Triceratops. Ornithischia on üks kahest klaadist, mille vahel on võimalik ära jagada kõik dinosaurused. Teine klaad kannab nime Saurischia, mille kuulsateks esindajateks on Diplodocus ja Tyrannosaurus. Sellesse klaadi kuuluvad ka linnud. Klaad tähendab organismide rühma, mis hõlmab ühise eellase ja kõik tema järeltulijad.

Zheng oli seetõttu väga üllatunud, kui leidis Ornithischia esindajalt selged viited sulgede esinemisele. Siiani on kõik sulgedega dinosaurused kuulunud Saurischia seltsi. Huvitav on see, et Saurischia ja Ornithischia lahknesid dinosauruste arengu väga varases staadiumis: umbes 80 miljonit aastat enne esimeste lindude ning sada miljonit aastat enne Tianyulong confuciusi ilmumist. Seega pidid suled dinosaurustel olemas olema juba enne kahe seltsi lahknemist ning on tõenäoliselt iseloomulikud kõigile dinosaurustele.

See aga ei selgita, milleks sulgi kasutati. Võimalik, et nende funktsioon oli sarnane imetajate karvkattele ehk isoleerida looma nahk külmast väliskeskkonnast. Lisaks võisid dinosaurused sarnaselt tänapäevastele lindudele kasutada sulgi ka mitmesuguste sõnumite edastamiseks. Näiteks lindude sulgede värvide erksus võib viidata nende tervisele, mis on üks tunnus, mille järgi emaslinnud endale partneri valivad.

Linde on traditsiooniliselt defineeritud kui sulgedega loomi. Viimasel ajal on aga tehtud ettepanekuid lindude klassifitseerimiseks dinosauruste alarühmaks. Kui suled on omased kõigile dinosaurustele, siis tuleks ehk asjale teistpidi läheneda. Tyrannosaurus polnud mitte üksnes suur ja kohutav roomaja, vaid ka ülekaaluline ja lennuvõimetu lind.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. April 2009, 11:35
Otsi:

Ava täpsem otsing