Paharettide avalik paraad

Silvia Viidik 26. märts 2009, 00:00

Palju on räägitud 1,2 triljoni dollari väärtuses varadest ja kahjumitest, mille finantsettevõtted on alates 2007. aasta juulist maha pidanud kandma. Kes on olnud selles kõige agaram?

Maailmajagude järgi arvestades on enim kaotanud USA - haihtunud on pea 67 protsenti kogu 1,267 triljonist dollarist. Järgnevad Euroopa 384,7 miljardi dollariga ja Aasia vaid 35,1 miljardiga, millega ei saaks eraldi ettevõtete arvestuses isegi esikümnesse.

Ettevõtete seas on konkurentsitu liider USA pank Wachovia Corporation, mis on prügikasti saatnud 101,9 miljardit dollarit ja kapitali kaasata pole ka väga suutnud. Pank on seni väärtpaberite emissioonidega juurde krabanud vaid tühised 11 miljardit dollarit. Seega on ettevõtte finantsides parajalt kole tühimik.

Selle pärast ei pea muidugi pank ise enam väga muretsema, sest kuulub nüüd 14. kohal seisva Wells Fargo & Company kaitsva tiiva alla.

Hõbedase poodiumikoha pälvib Citigroup, mis on pidanud viimase poolteise aastaga hüvasti jätma 88,3 miljardi dollariga. Pank on siiski olnud piisavalt mõjukas, et aktsiate, eelisaktsiate, allutatud võlakohustuste ja hübriidväärtpaberite kaudu on suutnud oma vihmavarju alla meelitada 109,3 miljardit dollarit. See on ka suurim summa, mille üks finantsettevõte oma plusspoolele on suutnud koguda.

Kolmas kange on American International Group 87,3miljardilise kaotuse ning 91,8miljardilise plusspoolega.

Tundub, et hiilgaslikud numbrid, mis lihtsalt kahjumite või varade ümberhindamise teel kaovad, on meid juba uinutanud. Nagu sõjaolukorras, kus hakkavad kehtima teised reeglid. Hulljulgus maksab. Aga praegu ei pea selle eest maksma kahjuks mitte ainult paharetid.

Tallinn. Eile pärast börsi sulgemist andis Norma teada ettepanekust maksta investoritele 5 krooni dividendi aktsia kohta. Praeguse aktsiahinna juures teeks see dividenditootluseks 13,9 protsenti.

Ettevõte tahab maksta dividende vaatamata autotööstust tabanud suurele hävituslainele, mis on väga auväärt tegu. Norma teatel soovitakse nii järgida kaalutletud dividendipoliitikat, mis on aidanud ettevõttel saavutada tugeva finantspositsiooni.

Ilmselt tuleb tänane börsipäev Norma jaoks lennukas.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:00
    Otsi:

    Ava täpsem otsing