Eesti Ehitus paneb ekspordile vunki juurde

Virge Lahe 27. märts 2009, 00:00

"2013 tahaks saavutada kiiret käibe kasvu," märkis eile Nordeconi juhatuse esimees Jaano Vink.

Vingi kinnitusel plaanib ehitusettevõte edaspidi tegutseda Läänemere ja Musta mere vahel, kuna sealt on neil kogemused olemas ja ka regiooni riskid on hoomatavad. "Laiendame haaret välisturgudel - Lätis, Leedus, Ukrainas, võimalusel siseneme Valgevene turule," lisas ta. Samas pidas ta ebatõenäoliseks minekut näiteks Gruusiasse või Bulgaariasse.

Lätis ja Leedus soovitakse tegutseda nii hoonete kui ka rajatiste valdkonnas, Ukrainas liigutakse samuti rajatiste turule, mida seni pole tehtud. Praegu osaleb Nordecon Lätis mitme suure europrojekti pakkumises.

Vink kinnitas, et arvestatav kasv välisturgudel on võimalik peamiselt teiste ettevõtete ostude ja ülevõtmiste kaudu.

Nordeconi suuromanik ja nõukogu esimees Toomas Luman lisas, et suuremate firmade ülesostu ei plaanita. Pikemalt ei soovinud ta võimalikust ühinemisest rääkida.

Lumani sõnul võivad ehitusmahud järgmisel aastal mullusega võrreldes väheneda Balti riikides poole võrra. "Kui paljud muud sektorid võivad tänavu põhjast läbi saada, siis ehitussektor enne 2010. aastat kindlasti põhja ei saavuta," tsiteeris Lumanit agentuur Bloomberg.

Läinud aasta neljandas kvartalis kahanesid Eesti ehitusmahud statistikaameti andmeil aasta baasil 19,8 protsenti, mis on suurim langus üheksa aasta jooksul.

LHV analüütiku Sten Pisangi sõnul on praegu hea aeg luua kasvupinnast järgmiseks tõusufaasiks. "Uutele turgudele sisenemine ja olemasolevatel laienemine strateegiliselt oluliste ettevõtete ostmise kaudu on buumi ajaga võrreldes oluliselt soodsam," märkis ta.

Nordeconi eesmärgid on Pisangi hinnangul saavutatavad, kuid sõltuvad oluliselt sellest, kui kiiresti suudab majandus langusest välja tulla ja taas tõusule pöörat. "Ohuks on see, kui taastumine peaks väga kaua kestma," rääkis ta.

Vingi kinnitusel keskendub Nordecon lühemas, kiirelt langeva turu perspektiivis eelkõige kuluefektiivsuse tõstmisele ning konkurentsipositsiooni säilitamisele.

Luman lisas, et sisendite vähendamine 30-40 protsenti on praegu ainuvõimalik lahendus. Konkreetsetest kärbetest ei soovinud ta rääkida, mainides, et kärbe on olnud ulatuslik..

LHV hinnang Nordeconile on neutraalne, see tähendab, et investeerimispank ei oota lähiperspektiivis olulist aktsiahinna tõusu ega langust. Luman kinnitas eile aktsionäridele, et börsilt lahkumisele pole firma mõelnud. "Meile täitsa meeldib seal," lisas ta.

Nordeconi juhi Jaano Vingi sõnul on praegu nimevahetuseks valutum aeg, mida aeg edasi, seda raskem on seda teha, kuna ettevõte tegutseb üha enam välisturgudel.

Ka senise Eesti Ehituse, uue nimega Nordecon Internationali nõukogu esimees Toomas Luman põhjendas eilsel aktsionäride erakorralisel koosolekul nimemuutust sellega, et ettevõtte eesmärk on kasvatada välisturgude osakaalu. Seda ärinime juba kasutab Eesti Ehitus osal turgudel.

"Ega nime muutus ei ole eesmärk omaette, vaid peab toetama strateegiat," teatas Vink.

LHV analüütik Sten Pisang märkis, et praegu on hea aeg nime vahetamiseks. "Kuna LHV hinnangul on ehitussektoris raskemad 1-2 aastat ees, jõuab uus nimi Nordecon inimestele meelde jääda ning kui ehitusturg taas elavnema hakkab, peaks kõik juba uuega harjunud olema," selgitas ta. Kuna eesmärk on teenida 2013. aastal pool tulust väljastpoolt Eestit, on rahvusvahelise nime võtmine igati õigustatud, lisas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:01

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing