Ettevõtjad: ekspordi suur langus möödas

Katre Pilvinski 27. märts 2009, 00:00

Kaupu müüdi jaanuaris välismaale 2,9 miljardi krooni võrra vähem kui mullu. Peamiselt kukkus müük ELi riikidesse. Viimati oli eksport sel tasemel esimeses kvartalis 2005. Import kahanes jaanuaris viie miljardi võrra. Väliskaubanduse puudujääk oli aasta esimesel kuul 1,6 miljardit krooni, mis oli mullusega võrreldes 2,1 miljardi võrra väiksem.

Laki- ja värvitootja Eskaro ekspordidirektor Andrei Prost avaldas lootust, et nende eksport kevadel paraneb.

"Eksport on kahanenud võrreldes eelmise aastaga, aga tendents on positiivne," lisas Prost. Tema kinnitusel vähenes Eskaro müük välisturgudele jaanuaris ja veebruaris 60 protsendi ringis. Märtsis ootame miinuseks 50 protsenti ja aprillis 30 protsenti, märkis ta.

Eskaro ekspordidirektor avaldas lootust, et Eesti eksport ei lange tänavu üle 40 protsendi. "Ma ei tea, kas eksport on põhjas juba ära käinud, aga näeme, et isegi meie suured turud Ukraina ja Venemaa tunnevad ettevaatlikku optimismi," lausus Prost.

Ka Soome elektroonikakontserni Efore siinse tütarfirma juht Andres Kase oli optimistlik. "Võib-olla tuleb veel veebruaris mõningane langus, aga seejärel usun, et olukord stabiliseerub," ütles ta. Põhja lähedal me minu arvates oleme, lisas ta.

Elcoteqi Tallinna tehase eksport pole ettevõtte peadirektori Vitali Vunši sõnul tänavu eriti kukkunud.

"Meil oli ka mullu esimese kvartali eksport päris madal. Oleme samal tasemel," rääkis ta.

"Eelmisel aastal oli teises-kolmandas kvartalis päris kena ekspordi kasv, kuid sel aastal me seda kahjuks ei näe. See tuleb stabiilselt samal tasemel nagu esimesel kvartalil," lisas Vunš.

Majandusteadlase Heido Vitsuri kinnitusel jääb ekspordi trend lähikuudel negatiivseks, aga suur kukkumine on ära olnud. "Kui vaatame juba avaldatud Saksamaa, Soome ja Rootsi numbreid, siis polnud jaanuari ekspordinumbrid üllatus," ütles ta. "Seal olid samad kukkumised või suuremadki," lisas Vitsur

Veebruari ja märtsi ekspordist rääkides ütles ta, et Euroopast pole tulnud ühtegi optimistlikku teadet. "Nad jäävad umbes sama negatiivseks. Lõppude lõpuks kukkuda olematusse ju ei saa, midagi jääb ikka alles," sõnas Vitsur. Selle aasta jooksul võib eksport tema sõnul stabiliseeruda.

Vitsur avaldas kahetsust, et Eesti statistika sörgib suurte riikide sabas. "Saame ammu enne teada teiste riikide andmed kui enda omad," kritiseeris ta. "Statistikat oleks varem vaja, et saaks reageerida - jaanuarile enam ei reageeri," ütles Vitsur.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:01
    Otsi:

    Ava täpsem otsing