Võlgades biodiislitehas taaskäivitub aprillis

Lemmi Kann 27. märts 2009, 00:00

Ettevõtte juhatuse liikme Aigar Ojaotsa sõnul ajas neid täbarasse olukorda üledoteeritud Ameerika biodiisel. "USA maksab oma biodiisli tootjatele otsetoetusi 240-400 eurot tonni pealt. See on seadnud euroliidu tootjad koduturul ebavõrdsesse konkurentsi," nentis ta.

Euroopa Komisjon otsustas 13. märtsist 2009 kehtestada kaitsetollid oma tootjate hoidmiseks ja see loob Ojaotsa sõnul võimaluse normaalse turusituatsiooni taastumiseks ning aitab ettevõtte jalgadele tagasi.

Ojaotsa kinnitusel mängisid tehase raskustesse sattumisel rolli veel mitmed ajaliselt kokku langenud halvad asjaolud. "Teadsime juba siis, kui ehitus veel poole peal oli, et eelarve läheb 50 miljoni krooniga lõhki," rääkis ta.

Kuna rahaturgudel hakkasid puhuma uued tuuled, ei õnnestunud ka refinantseerimine. Lisaks on biodiisli tehasel SEBst võetud 281 miljoni krooni suurune laen. "On vaja ikka mõni aasta, enne kui nii suured asjad ühele poole saavad. Me oleme kokku pannud sellise kondikava, et ei kirjuta mitte ühtegi võlgnikku maha ja lepime kokku maksegraafikutes," ütles Ojaots.

Lisaks välismaisele toormele ostis tehas rapsiõli ka Rein Kilgi firmalt Werol, kes tarned biodiisli tehasele aasta alguses lõpetas. "Kuna tuli järsk kütuse hindade langus, ei tasunud Weroli jaoks toorme müük biodiisli sektorisse enam ära," nentis Ojaots. Ta ütles, et võlad Weroli ees makstakse graafiku alusel ära ja koostöö loodetavasti jätkub.

Viimased poolteist kuud on biodiislitehas seisnud, kuid jätkab tarneid. "Oleme tootnud piisava hulga biodiislit ette. Tehase taaskäivitamist plaanime lähinädalatel," ütles Ojaots. Praegu töötavad operaatorid osalise tööajaga, mitu töötat aga läks palgalisele puhkusele.

2009. aasta on meil juba tagatud suuremahuliste tarnekokkulepetega - ligi 70 protsenti tehase tootmisvõimsusest on kaetud, märkis Ojaots. Esimeses kvartalis oli müük planeeritust väiksem, seevastu teises kvartalis on müügimahud tõusnud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:01

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing