Afganistani tulusaim töö on olla presidendi vend

29. märts 2009, 19:03

Hulk märtsikuus välja ujutatud fakte
näitavad Mahmoud Karzai muinasjutulist majandusliku edu oma presidendist venna
Hamidi valitsusajal, kuigi mees ise üldse eitab enda kuulumist kohalikku
ärieliiti, liiati veel sinna saamist korruptiivsel moel.

"Ma ei kuulu isegi Afganistani 1000 rikkama inimese hulka," rääkis Mahmoud Karzai hiljuti Free Europe/Liberty raadiole. Ta on riigi Kaubanduskoja asejuht, juhiks on tema äripartner. Lääne analoogidest märksa mõjukama koja omanduses on muuseas parlamendihoone Kabulis. Koja moodustamist juhtides sai Mahmoud selleks 6 mln dollarit abi USA Rahvusvahelise Abi Agentuurilt. "Ministrite määraja," iseloomustas teda üks mõjukas kodumaine kriitik. Mahmoudil endal on osalus maa juhtivas pangas, ainsas tsemenditehases, Toyota maaletoojas, neljas söekaevanduses ja suurimates kinnisvaraarendustes. Suures osas ettevõtmistest on ta dokumentide järgi vaid vähemusosanik. New York Times`i portreeloos näidati teda kui parimat vahendajat, kui mõni välismaine suurettevõte tahab Afganistanis asju ajada - presidendi vend juba teab, kuidas valitsusega tulemuslikult suhelda. Samuti on loo kohaselt tema äriedu tähtsaim alus sugulus presidendiga ja sellest tulenevad "sõbratehingud" riigiga. Mahmoud rääkis vastuseks pressikonverentsil ja intervjuudes, et need väited on vale ning taoliste juttude põhjus on poliitiline - augustis on Afganistanis valimised ja vend Hamid soovib oma ametis jätkata. USA kodanik, seal hariduse omandanud ja kaua elanud Mahmoud Karzai (54) naasis kodumaale peale Talibani kukutamist võõrvägede poolt 2001.a. Ühendriikidesse jäid maha tema neli tagasihoidlikku restorani mitmes linnas. Ses äris alustas ta kelnerina. Kodumaal on temast selle ajaga saanud väga prominentne laiahaardeline ärimees, dokumentaalselt tõestamata andmeil kõige rikkamate seas.

3Mahmoud Karzai (paremal) Kabuli planeeritavate uute korterelamute projekti mudeliga. Tema on projekti rahastaja. Mahmoud Karzai (paremal) Kabuli planeeritavate uute korterelamute projekti mudeliga. Tema on projekti rahastaja. 3 mln elanikuga Afganistan on lausvaene maa, SKP elaniku kohta 733 dollarit aastas annab maailma maade hulgas koha teise saja teises pooles (võrdluseks Eesti 21000 dollarit). Afganistani tegelik SKP on suurem, kuivõrd IMFi arvestus jätab välja suurima, väidetavalt kolmandikuni ulatuva majandusharu - oopiumimooni ja kanepikasvatuse ning nendest toodetavad tujutõsteained. Heroiini allikana on riik maailmas vaieldamatu turuliider. Majandustaseme puhul peab arvestama alates N. Liidu sissetungist 1979.a. käinud pidevat ja periooditi täismõõdulise sõjani ulatunud relvavõitlust välisjõududega ning omavahel. Rahvust nagu afgaanid pole olemas, suurim rahvusrühm on pushtud (42%), neile järgnevad tadzhikid (27%), hazarad ja usbekid (mõlemad 9%) jt. Need on CIA World Factbooki andmed, rahvuste poolest kirju riigi kohta leidub ka erinevaid numbreid. Ka ajalooliselt mõjukast suguvõsast pärit Karzaid on pushtud, pärit Kandaharist lõunas. Kandahari provintsi naaber on Helmand, kus rahvusvaheliste vägede koosseisus teenivad Eesti kaitseväelased. Riigi 647500 km2 pindalast ei kontrolli võõrkontingendi toetatud valitsus kõike, mitmel pool ei saa keskvõimu kehtimisest üldse rääkida ning too peab pidevalt eri jõudude vahel laveerima. "Kas stabiilsuse säilitamiseks riigis on endiselt vajalik räpaseid diile teha?," küsis ajakiri Spiegel aasta tagasi president Karzailt. "Absoluutselt vajalik, sest meil pole jõudu neid probleeme teistmoodi lahendada. Mis teha, kas tahate sõda," vastas too ja tõi näite kohutavast kohalikust sõjapealikust, keda valitsus tahtnud arreteerida, kuid ei saanud seda teha. Mees oli ühe välisriigi kaitse all ja sai 30000 dollarit kuus selle eest, et jätaks kurja tegemata. Otseselt seda ütlemata viitas Karzai, et niiviisi tagas rahu kohapealne Saksa üksus.

Majanduses on alates 2002.a. paranemismärke, selle põhiallikad on olnud 2-3 mld dollarit välisabi aastas ja kohalike tagasipöördumine eksiilist. Naabermaadest ja Läänest on tagasi pöördunud 4 mln inimest, tuues kaasa ettevõtlikkust, oskusi ning eelkõige hädavajalikku raha. Mahmoud Karzai ettevõtlikkus tõi talle Kandahari elamuprojekti hakatuseks 5 mln dollarit laenu USA riiklikult investeeringuagentuurilt. Arenduse 4000 hektarine maatükk Kandahari linnas kuulus varem Afganistani armeele. Mahmoud sai selle sümboolse hinna eest, sedagi peab ta kokkuleppel linnavõimuga maksma alles siis, kui majad on valmis ja müüdud. Mahmoud Karzai sõnul on tänaseks valminud üle 200 eramu ning need on osutunud laieneva kohaliku keskklassi seas populaarseks: "Kolme magamistoaga maja saab 20000 dollari eest ja see kaup läheb." Tema kinnitusel antakse majad ära väga soodsalt, puudustkannatavatele inimestele mõned koguni poole hinnaga. Armee kinnisvara eest vastutava kindrali sõnul pole nad maa eest seni saanud mitte midagi. Mahmoudi vend Ahmed Wali Karzai on kohaliku provintsinõukogu esimees. Kabuli telekanali omaniku Saad Mohseni sõnul on president Karzai küll põhimõtteliselt aus mees, kuid nii see lugu küll ei lähe, et juhi vennad nii palju vara kokku ajavad: "Vennad ei lase presidendil objektiivselt mõelda sellest, mis oleks Afganistanile kõige parem."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. March 2009, 19:03
Otsi:

Ava täpsem otsing