Kuidas äriühingut viisakalt lõpetada

29. märts 2009, 12:43

Väärtpaberite keskregistris hoiavad oma
väärtpabereid kõik aktsiaseltsid kohustuslikult, lisaks osaühingud
vabatahtlikult. Detsembrist 1994 veebruarini 2009 on keskregistris
registreerinud väärtpabereid üle 8000 äriühingu. Neist ligi viiendik on tänaseks
registrist lahkunud.

Ettevõtte likvideerimisel tuleb äriühing esmalt kustutada äriregistrist ja alles seejärel väärtpaberite keskregistrist.

Eesti Väärtpaberikeskus (EVK) on märganud, et paljud äriühingud valivad äriregistrist kustutamiseni jõudmiseks viisi, millega välditakse võlausaldajate ees olevate kohustuste täitmist.

Selline “likvideerimismenetlus”, mida reklaamitakse kui mugavat probleemettevõttest vabanemise võimalust ja äriregistrist kustutamist, algab äriühingule uue omaniku leidmisega. Seejärel asendatakse vana ärinimi uue (enamasti keeruka ja raskestihääldatava) nimega ning juhatuse liikmeteks määratakse isikud, kelle elukoht on väljaspool Eestit. Seejuures registreeritakse ettevõtte uueks aadressiks koht, kus äriühing reaalselt ei asu. Proovige näiteks üle anda oma võlanõuded mõnele neist 76, mis asuvad aadressil Silikaltsiidi 3-28.
EVK ei kiida heaks äriühingute tegevuse lõpetamist kirjeldatud viisil. EVK soosib Hea Ühingujuhtimise Tava järgi käituvaid äriühinguid, sellest tulenevalt vaid neid, kes otsustavad äritegevuse lõpetada korrektse likvideerimise teel.

EVK-lt saab paluda väärtpaberite hooldusarvete esitamise peatamist kuni äriühingu likvideerimise lõpetamiseni.

Peatame väärtpaberite hooldusarvete esitamise väärtpaberite keskregistris registreeritud ja likvideerimismenetlust alustanud äriühingutele, kes teavitavad EVKd likvideerimismenetluse teate ilmumisest Ametlikes Teadaannetes ning avaldavad soovi hooldusarvete esitamine lõpetada.

Likvideerimismenetlus kestab sageli üsna kaua (väärtpaberite keskregistri praktika põhjal keskmiselt 14 kuud ning vahel ka aastaid), kuid samal ajal jätkub väärtpaberite hoidmine väärtpaberite keskregistris. Väärtpaberite hooldusarvete esitamise peatamine kuni likvideerimise lõpuleviimiseni ei too kaasa keskregistris väärtpaberite hoidmise lõpetamist.
EVK tuleb äriühingutele vastu ning hoiab korrektse likvideerimismenetluse huvides väärtpabereid registris tasuta kuni äriregistris kustutuskande tegemiseni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. March 2009, 12:43
Otsi:

Ava täpsem otsing