Aaviksoo: sündimas on koostööleping

Anne Oja 30. märts 2009, 00:00

"Reedesel kohtumisel andsid ettevõtjad teada, et kaitsetööstuse liit on juriidiliselt asutatud ja tutvustasid edasisi kavasid," ütles Aaviksoo.

Aaviksoo ütles, et ettevõtjad ja ministeerium keskendusid tulevastele koostöösuundadele, milleks on vastuostud, teadus- ja arendustegevus, NATO ning ELi relva- ja varustushangetel osalemine, Eesti kaitsejõudude varustamine ja kaitsetööstusalane rahvusvaheline koostöö.

"Ma usun, et lähema kuu aja jooksul jõuame ka ametliku koostöökokkuleppeni," rääkis minister koostöö jätkamisest.

Suurettevõtja Jüri Käo ütles, et mittetulundusühing tahab kaardistada kaitsepotentsiaaliga ettevõtted ja aidata neil osaleda tulusatel sõjatööstuse hangetel.

Käo sõnul sihivad ettevõtjad ühiselt nii kaitseministeeriumi kui ka NATO korraldatavaid hankeid. Lisaks saaksid firmad müüa tooteid ja teenuseid riikidesse, kust Eesti on sõjatehnikat soetanud.

"Ma arvan, et liidu loomine ergutab ettevõtteid mõtlema, kas neil on kaitsepotentsiaali ja mis see neil oleks," ütles Käo.

Kuna kaks aastat tagasi ostis kaitseministeerium Prantsusmaalt miljardi krooni eest rakette ja hange sisaldas vastuostukohustust, saaksid Eesti firmad nüüd ka sinna samas mahus kaupa ning teenust müüa. "Saaksime ka eksporti turgutada," lausus Käo. Prantsuse raketitootja MBDA ja Rootsi Saabi vastuostuleping kehtib aastani 2012 ja sellest on praeguseks täidetud 25% plaanitust. Ministeeriumi andmetel on Eestist tellitud teadus-arendustegevust, kõrgtehnoloogiat, strateegilisi kaupu ja tööstustoodangut mõnest teisestki sektorist.

Mida kõrgtehnoloogilisemat toodet või teenust Eestist ostetakse, seda vähem maksma peab, kuna riigi soov oli vastuostude abil just kõrgtehnoloogiat arendada, selgitas ministeerium.

Nefab Eesti juht Erkki Susi ütles Äripäevale, et pakendite tootmise ja logistikaga tegelev ettevõte on kaitsetööstuse liitu astumisest väga huvitatud.

"Me tegelikult toodamegi sõjatööstusele, aga mitte Eestis, vaid Rootsis. Oleme täitnud ka meie kaitseministeeriumi tellimusi ja meil on valminud väiksemad laologistikalahendused," rääkis Susi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:01
    Otsi:

    Ava täpsem otsing