Uuring: juhid pooldavad riigi agaramat sekkumist majandusse

Indrek Kald 30. märts 2009, 00:00

Täna avaldatavast PricewaterhouseCoopersi (PwC) tippjuhtide uuringust ilmneb, et juhid suhtuvad pigem pooldavalt valitsuste senisest suuremasse rolli majanduse reguleerimisel. Seejuures on aga oluline, et iga piirang ja ettekirjutus oleks eesmärgistatud, läbipaistev, proportsionaalne ja mõõdetava tulemusega.

PwC raport väidab, et seni on riigid oma tegevuses piirdunud majanduskriisile reageerimisega. Samas on maksumaksja rahaga kodumaiseid ettevõtteid toetanud valitsused peatselt sunnitud võtma juhtpositsiooni ning fikseerima uue olukorra ja sõnastama reeglid, millised on osapoolte õigused, kohustused ja kes mille eest vastutab.

Valdavalt pole ettevõtjad rahul ettevõtluskeskkonnaga, pidades seda ettekirjutuste ja seadustega ülekoormatuks.

Uuringus osalenud ettevõtete seas oli kümnel protsendil riigi osalus või oluline riiklik garantii. PwC võrdlusandmed näitavad, et riigi osalusega ettevõtted vaatavad tulevikku optimistlikumalt, ent peavad seejuures vähem oluliseks klientide rahulolu.

Viimane on raporti koostajate sõnul märk, et riikidel peaks ettevõtete tegevuse toetamisel olema ka selge väljumisstrateegia, kuna uute riigiettevõtete puhul on karta langust teenuste kvaliteedis ja innovatsioonis.

Uuringut kommenteerinud PricewaterhouseCoopersi Eesti esinduse juhtiv ärikonsultant Jüri Etverk märkis, et Eesti ettevõtted on majanduskriisi esimeste tõsiste mõjudega hakkama saanud oma jõududega, mis väärib tunnustamist. Praegu on Eesti ettevõtlussektori jaoks stabiilsus ja õiguskindlus otsesest rahalisest toetusest olulisem, ütles ta.

Etverki kinnitusel on Eestil head võimalused väljuda kriisist ühena esimestest. Selle eelduseks on riigi ja ettevõtjate koostöö, kus riigi panuseks on ettevõtlust turgutav pakett ning ettevõtjate poolt on loodud töökohad ja maksulaekumised, selgitas ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:01
    Otsi:

    Ava täpsem otsing