Tallinna loomaaed müüb elevandisõnnikust komposti

30. märts 2009, 12:09

Kui eksootiline äriidee realiseerub, võib
peagi sõbrale kinkida kevadel kõrvitsaseemne elevandisõnnikus,
kirjutas ajaleht Pealinn, kuid juba praegugi müüb Tallinna loomaaed mõõduka
hinna eest eksootilist komposti.

«Elevandi sõnnikupallikeses on ju kõik, mida vaja hea saagi saamiseks,» ütles Tallinna loomaaia peaaednik Hannes Maripuu. Selliste pallikeste müümine on küll alles äriidee tuleviku tarvis, kuid juba praegu saab loomaaiast osta esmaklassilist komposti, mis valmistatud kogu maailma eksootiliste loomade sõnnikust.

Alles hiljuti vedas loomaaed kõik jäägid prügimäele ja maksis selle eest üle 20 000 krooni aastas. «Nüüd jääb kõik hea meie juurde: loomasõnnik koos allapanuga, st hein, õled, laastud, taimse toidu ja haljastustegevuse jäägid, millest teeme komposti,» rääkis Maripuu.

Kompostivabrik tekkis loomaaeda kaks aastat tagasi direktori algatusel, tuues asutusele palju majanduslikku kasu. Esiteks vähenes prügimäele veetavate jäätmete hulk 2006. aasta 33 tonnilt 11 tonnini, teiseks sai loomaaed esmaklassilist mulda.

Loomaaial on elukate näol võimas ja vaheaegadeta töötav toorainebaas. Kui nende toodang ühikuteks ümber rehkendada, annavad kõige suurema panuse elevandid. Piisonite, kaamelite ja igasuguste kitsede-lammaste väärtus on aga nende arvukuses.

Kompostitööstus katab täielikult loomaaia enda vajadused ja kraami jääb veel ülegi. Ülejääki jagab loomaaed mõõduka hinna eest – 449 krooni kuupmeeter. «Kuni neli kuupmeetrit korraga saame ka kohale tuua,» mainis Maripuu. Ostjateks on aednikud, haljastusfirmad ja majaomanikud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. March 2009, 14:47
Otsi:

Ava täpsem otsing